Van voet- naar rijtuigstoof Uit de collectie von Museumboerderij Vreeburg Gerard Koel Op de boerderij werd vroeger zeer zui nig met water en brandstof gedaan. In de eerste plaats was brandstof nodig voor het bereiden van de maaltijd. Later hadden de beter gesitueerden een haardvuur dat alleen gestookt werd bij vorst. In een stad als Scha- gen met veel houten huizen moest vanwege brandgevaar om acht uur 's avonds het vuur gedoofd zijn. Het boerengezin beschermde zich door warme, degelijke kleding te dragen. Binnenshuis hield men zijn muts op en zittend werk werd gedaan met de voeten op een warme stoof. De oudste stoven waren eenvoudige brede kistjes met twee voetenplankjes en daartus sen een opening. In de opening kon men een aardewerk vuurpotje plaatsen waaraan men de voeten kon warmen. De bekendste voetstoof was het kubus vormige model, 's zomers in gebruik als voetsteun en 's winters als voetver- Objectnummer 0592 is een eikenhou ten voetstoof. Een kubus van 20 cm. met aan de bovenzijde, de vierkante voetenplank met 4 hartvormige gaten en een rond gat in het midden. De voorkant is geheel open om het ijzeren, koperen of aardewerk vuurpotje te plaatsen en af te sluiten met een verti caal schuifbaar plankje. Objectnummer 0565 is een geel gekleurd, met loodglazuur overtrok ken, aardewerk vuurpotje of vuur test. Een klein, vierkant, naar onder smal toelopende pot met een oor die met kooltjes vuur in een stoof werd geplaatst. Vanuit deze twee componenten is de rijtuigstoof ontwikkeld. Objectnum mer 0961 bestaat uit een rechthoekige houten plank van 59x26 cm. met daar omheen een omgefelste koperen plaat. Op deze koperen voetplaat is een recht hoekige koperen stoofvan 18x12 cm. geklonken, voorzien van een scharnie rend deksel. In het deksel zijn 4 hartjes en in het midden een ruit uitgestanst. Verder is de koperen stoofvoorzien van een koperen draagbeugel met houten handvat. Hieroverheen is een afneem bare rechthoekige houten doos van 23x17 cm. geplaatst. In de bovenzijde bevinden zich 5 ronde gaten. In de bin nenste koperen stoofwerd de vuurtest met hete kooltjes gezet, de warmte uit de vuurtest werd aan de koperen voetplaat doorgegeven. De stoof werd in het rijtuig of de arreslee geplaatst. Rijtuigstoven hadden vaak alleen een houten stoof, sommige arresleestoven waren geheel van koper. Het model op de foto is een rijtuigstoof die in de koe stal van ons museum staat opgesteld. Met de voeten op de voetplaat, aan weerskanten van de stoof, reed men 's zondags naar de Kerk, de stoof werd ook in de Kerk gebruikt. 19

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 19