Alsoo deser wereld was komen te overlijden den Hooggeboren Heere Floris Carel van Beijeren van Schagen in desselfs leven Heere van de stede ende aenhoorige heerlijkheden ende landen van Schagen, Grave van Warfuzé, Vrijheer van Goudriaen etc. als mede dat nog gestorve was Jan Jansz Langeveld bode en veijlder tot Schagen voornoemt, hebbende Hooggemelde Heere de gemelte bedieninge van bode en veijlder niet alleen aen de voornoemde Jan Jansz geconfirmeert (gemachti^dj, maer nog daer benevens de survivance [deopvolging) vandien gegeven aen desselfs twee zonen suceessivelijk, met namen Aarjen Jansz Langeveld en Jacob Jansz Langeveld van welke de eerste al mede is overleden. Ende daer benevens in agtinge (in acht) genomen sijnde, dat den Hooggebooren Heere Diderik van Beijeren van Schagen nu mede Heere van Schagen, Grave van Warfuzé, Druenen, Goudriaen etc. in dese Heerlijkheijtwas gesuccedeert [opgevolgd) ende oversulcx (dientengevolge) dat het nodig is, dat van desselfs wegen de voorzegde survivance (opvolging) ende gegeven commissie (opdracht) van sijn Heer Vader werde geconfirmeert (bevestigd) opdat den voornoemde Jacob Jansz de voorzegde bedieninge van bode en veijlder tot Schagen bequamelijk (op bekivame udjze) mag bedienen. Soo is 't dat ik ondergetekende als testamentaire voogt van hoog gemelde Heere Diderik van Beijeren van Schagen, Heere van Schagen etc. hebbe geconformeert (geregeld), ende bevestigt, gelijk in de voorzegde qualiteijt (kwaliteit) conformere (regel) ende bevestige mits dese voor ende van wegens den meer gedagte (genoemde) Heere Diderik van Schagen de gemelde akte van survivance (akte van opvolging) gevende aen hem de magt ende last om de voorzegde ampten van bode en veijlder als een goede en getrouwe bediende toestaet te bedienen, in maniere ende op soodanige profijten ende emolumenten, als hij deselve bij 't leven van sijn vader reets (al) bediend heeft, ende sijne predecesseurs (voorgangers) bediend hebben, des sal den selve Jacob Jansz gehouden sijn soo haest als den hooggemelde Heere Diderik van Beijeren van Schagen tot Schagen sal sijn gekomen, of als den selven Heere hier in Den Hage uijt het leger sal wesen gearriveert, den behoorlijken Eed van getrouwigheijt aen sijn Hoog Edele handen te doen, lastende ende bevelende ondertusschen in den name ende van wegens sijn Hooggeborene, allen ende igelijk dien het aengaen mag den voornoemde Jacob Jansz daer voor te erkennen, ende dit alles tot kennelijke wederseggen toe van hooggemelde Heere Diderik van Beijeren van Schagen als Heere van Schagen etc. gedaen in Den Hage den vier en twintigsten dag van de maent (maand) april des jaers seventien honderd en twee, onderstont getekend P. Emons En daer op versoght daar voor te mogen werden erkend en aangenomen waar op gedelibereerd (overlegd) sijnde, SOO is hem sulcs toegestaan. (Opgrond van bovenstaande briefvan confirmatie verzochtjacobjans Langeveld te worden erkend en aangenomen als gerechtsbode en veilder.) Verder door den selven versoght sijnde, dat de magistraat hem mede geliefde aan te stellen tot de bedieninge der saacken van de Burgemeesteren, Schepenen en Regenten van Scagen afhangende op de profijten daar toe staande (met het salaris dat daarvoor geldt), soo is na overweginge en opmerekinge van sijne ondervondene bequaamheijd en getrouwigheijd gedurende 't leven van sijn vader betoond denselven Jacob Jansz Langeveld, door haar aghtbaren mede aangestelt en gecommitteert (belast), soo als sij deselve aanstellen en comitteren (belasten) mits desen, tot de bedieninge van de saacken de politie concernerende (betreffende), en dat op alsulcke traktementen (beloningen) als verdere profijten als voor desen genoten sijn. Des ten oirkonde (ter kennisgeving) ter ordonnantie van (op lastvan) haar aghtbaren bij mij Secretaris J. P. van der Beeck 16

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 18