Tot zover de brief van confirmatie, met behulp waarvan Jacob Jansz Langeveld zijn sollicitatie naar het ambt van bode bij de Burgemeesteren en Schepenen kracht bijzet. En dat lukt. Hij wordt ook benoemd door het College van Burgemeesteren en Schepenen. In de al genoemde "Registers van akten en brieuen betreffende rechten en goederen uan de heren van Schagen" vinden we dan ook nog de beëdiging door Diederik van Schagen. De tekst luidt: "Onder deese bovenstaande commissie is tot approbatie van de selve gestelt den eed uan getrouioigheijd in handen van mij ajgelegt en approbeere dese commissie actum op mijn adelijcke huijse van Schagen den 12 januarij 1705 en onderteekent DiderickThomas uan Beijeren uan Schagen, GraaJuan Warfiisé Op huijden den 12 januarij 1705 heeftjacob Jansz Langeuelt als bode uan Schagen en uerder den behoorlijken eed ingeuolge uan dese terzijden staande commissie in handen uan Hoogh Edele Heere uan Schagen gedaan in presentie uan mij Bailjuiu en Schout uan Schagen en Schager Cogge,Johan Schager". Jacob Jansz Langevelt is enige tijd voor oktober 1709 overleden. In dezelfde Registers komen we een paar bladen verder de benoeming tegen van de nieuwe bode, namelijk Cornelis Pietersz Wijck. Deze benoeming was nodig 'door het overlijden van Jacob Jansen Langevelt'. Cornelis Wijck legde de eed af op 17 october 1709 tegenover Franciscus Paulus Emilius Grave van Outremont et Warfusee, Vrijheere van Schagen, Schager Cogge ende Burghorn etc., etc. Op 16 december 1709 staan de erven van Jacob Jansz Langeveld op de preferentierol. Dit was de rol van de burgerlijke rechter en deze burgerlijke rechtspraak werd uitgeoefend door de schepenen van de stad. De erven eisen het salaris op dat hij nog tegoed had van de gemeente. Zijn vrouw, Oudouw Cornelisdr overlijdt in 1717. Dan wordt hun erfenis, op grond van het door hen gemaakte testament (d.d. 10 juli 1707), verdeeld. Zij hebben geen kinderen. Wel hadden ze het voogdijschap overTrijntje, de enig overgebleven kleindochter van zijn vader, en kind van een dochter uit diens eerste huwelijk. Hun voornaamste erfgenaam is Jan Nanningsz Bont, een neefvan Oudouw Cornelis. Merkwaardig is dat zijn halfbroer en halfzussen, kinderen uit het tweede huwelijk van zijn vader, niet in dit testament worden genoemd. Jeugdportret van Floris Karei van Schagen. 17

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 17