Een brieve van confirmatie Karei Numan Een brieve van confirmatie ingediend door Jaeob Jansz Langeveld in de vergadering van Burgemeesteren en Schepenen gehouden den 16e Maij 1702. (Confirmatie betekent hier bevestiging, bekrachtiging in een ambt) Diederik van Schagen, de vader van Floris. Deze brieve van confirmatie kunt u vinden in het Regionaal Archief Alkmaar, en daar in het Oud Archief van Schagen, inventarisnummers 2- 4, zijnde het "Register van de voorvallende saacken en resolutiën van de magistraat. Notulen uan burgemeesteren en uan burgemeesteren en schepenen en resolutiën uan schepenen; na 1761 notulen uan schout, burgemeesteren en schepenen en uan burgemeesteren en regeerders 1687-1795. 2 delen1 omslag." Deze brief staat in inventarisnummer 2, 1686 -1760. Het document waarop de brief letterlijk is gebaseerd kunt u vinden in het Rijksarchief te Haarlem, onder toegangsnummer 133, inventarisnummer 49, zijnde "Registers uan akten en brieuen betreffende rechten en goederen uan de heren uan Schagen 1414 -1794,17e eeuw". In voorgaande eeuwen was het niet ongewoon dat een zoon zijn vader na diens overlijden opvolgde in een ambt. Het kon gaan om dienaren van jusititie (politieagenten), bodes, secretarissen, baljuws enz. Die opvolging vond dus niet alleen plaats in het bedrijfsleven, de boerenstand of de middenstand. Toen ik voor het eerst in aanraking kwam met mij n verre voorvader Jan Jansz Langeveld, gerechtsbode en dienaar van justitie in Schagen, vond ik ook een Jaeob Jansz Langeveld. In mijn onschuld dacht ik toen nog dat het om een vergissing ging van degene die de naam had genoteerd. Mooi niet dus. Al gauw kwam ik erachter dat het een zoon betrof die hetzelfde ambt had uitgeoefend als de vader. Het geluk wilde dat ik de huwelijkse voorwaarden vond die Jan Jansz Langeveld en zijn toekomstige vrouw Brecht Jansdr afkomstig van Niecelant (dit ligt schuin tegenover Blokhuizen op de weg naar Zijdewind) aangingen op 16 november 1649. Kort daarna zullen ze getrouwd 12

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 14