Hangjongeren op het Noord Enkele getuigen woonden in het wees- en armenhuis. Op een zomeravond in de negentiende eeuw viel er voor de Schagense jeugd niet veel meer te doen dan een beetje hangen en kletsen. Soms draaide het uit op baldadigheid, zoals op de avond van zondag 19 juli 1846, zoals we in de navolgende getuigenverklaring kunnen lezen. Het voorval vond plaats op het Noord voor de woning van Gerrit Leijding in de buurt van het armenhuis. "Arie Snaars slaat de pijp uit Pieter de Adel zijn mond, toen gafP. de Adel A. Snaars een schop en toen sloeg A. Snaars met zijn Idomp tegen P. de Adel zijn elboog aan, en toen nam P de Adel zijn mes en tuoude daar mede steke en toen sloeg Snaars met zijn klomp het mes uan Adel door midden en toen toilde Snaars na huis gaan, tuaarop dat Adel een steen nam en gooide Snaars van agteren een gad in t' hoojt en doen tuas de grap afgelopen en dit getuigd Leendert Breet, P. de Wit, Trijntje de Haas en Natje Meijer, het isgeschied tussen 7 en 8 uren uoor het huijs uan Gerrit Leijen. Maar de zoon uan Snaars tuas de eerste aanlegger uan het geval." Klaas Snaars, de vader van Arie, ging naar burgemeester Denijs om zijn beklag te doen. Kennelijk was de steen nogal hard aangekomen: de 13-jarige aanstichter had een grote pijnlijke buil en bloedde flink. Klaas eiste genoegdoening. Denijs hoorde de getuigen en schreef een proces verbaal voor de officier van justitie. Of deze ooit actie heeft ondernomen is niet bekend. Opmerking Zoals in veel van deze archiefstukken was Denijs niet erg nauwgezet, vermoedelijk kende hij de betrokkenen nauwelijks. De namen werden vaak op het gehoor genoteerd. Klaas en zijn zoontje Arie heetten in officiële stukken zoals die van de burgerlijk stand, niet Snaars maar Snaas. Gerrit Leijding, tegenover wiens huis het voorval zich afspeelde, werd in de getuigenverklaring Leijen genoemd. Natje Meijer, of heette ze Naatje Meijers, en Trijntje de Haas woonden in het armenhuis. 10

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 12