Interieur van Heddesaan het werk was, waarschuwde een kaasmakerij in deze haar dat ze moest maken dat ze weg Noord Holland. was voordat Koelman haar op die plaats zou zien. Het was echter te laat! Plotseling stond hij voor haar en vroeg wat ze in de stal te zoeken had. Op haar antwoord dat zij wei kwam halen werd Koelman vreselijk boos. Volgens haar verklaring gaf hij haar een duw zodat ze tegen het koeschot viel waardoor de kan brak en haar kleren beschadigd raakten en besmeurd werden met mest.. Daarna pakte hij haar zo stevig bij de arm, dat de moeten er in stonden en smeet haar de straat op. Haar man was zeer ontdaan toen zij huilend thuis kwam en haar verhaal vertelde. Zo snel mogelijk liet hij dokter Cornelis Spaander komen om haar te onderzoeken. Deze constateerde dat Neeltjes rechterarm blauwe plekken vertoonde en de opperhuid op verschillende plaatsen onder de elleboog beschadigd was. De volgende dag om tien uur 's morgens zat het echtpaar bij burgemeester Denijs om een aanklacht wegens mishandeling in te dienen tegen dokter Koelman. Denijs ging niet over een nacht ijs en riep het personeel van Koelman bij zich om hun visie op het gebeurde te geven. De lezing van Cornelis Heddes Cornelis Heddes, 30 jaar oud, van beroep arbeider, wonende te Schagen, verklaarde dat hij dagelijks als boerenknecht of vaste werkman bij de heer Koelman aanwezig was. Op de zondag voornoemd was hij met zijn boerenwerk bezig toen de vrouw van Kasper Hemme door een verkeerde deur binnenkwam. Zij deed dat wel vaker, hoewel haar meer dan eens gezegd was dat zij niet over het erf en door de tuin moest lopen maar door de deur in de Nieuwstraat moest komen. Op zondagmorgen omstreeks acht uren kwam zij weer over het erf en door de tuin tot in de stal. Cornelis had haar gezegd dat zij daar 'vautieve' aan deed en dat ze daar weg moest zijn voordat dat mijnheer kwam. Zij had daarop met een vloek gezegd dat ze dat niet deed en dat zij voor mijn heer niet bang was, omdat die haar niet zou opvreten. Verder zei ze dat ze in het huis wel verdwalen kon, waarop de heer Koelman die er bij was gekomen zei: "Dan zal ik u de weg wel wijzen". Hijzelf was intussen weer naar de koeien gegaan en had verder niets gehoord of gezien De lezing van Grietje Spaans Op de 21e 's middags om twee uur legde de 60-jarige Grietje Spaans de volgende verklaring af. Ze werkte als meid bij Cornelis Heddes de knecht van heel- en vroedmeester Koelman. Zij woonde, net als Cornelis Heddes met zijn gezin, in Schagen, doch niet bij de heer Koelman in huis. Ze vertelde dat laatstleden zondagmorgen omstreeks acht uur Neeltje Biesboer huisvrouw van Caspar Hemme de schoenmaker, in het huis van de heer Koelman gekomen was toen zij daar de vaten aan het boenen was. Neeltje Biesboer vroeg haar om voor één cent aan zoete wei. Zij is toen met Neeltje Biesboer in het zogenaamde zaaltje gegaan en heeft voor één cent wei in haar pot gedaan. Ondertussen vertelde zij aan Neeltje Biesboer dat als ze nog een keer kwam voor wei, ze niet over de werf en door de tuin, maar door de deur in de Nieuwstraat binnen moest komen zoals alle anderen die wei kwamen kopen dat ook deden. Neeltje Biesboer weigerde dat omdat zij bang was in het huis te verdwalen. Toen was de heer Koelman er bij gekomen die haar weg stuurde met de woorden: "Als gij de weg niet weet zal ik u die wel wijzen" Hij heeft de wei uit de kan in het vat teruggegoten en heeft 8

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 10