haar mede in de costen en misen uan justitie. Actum (gedaan) engepronuncieert (openbaar gemaakt) den 13e December 1762. In kennisse uan mij secretaris C: Kerkhoven hun vader, is mogelijk een verwijzing naar de naam Lijnhoven, als de boerderij waar zij of hun vader vandaan komen. Een andere mogelijkheid is dat juist het wonen op Avendorp de naam Lijnhoven met zich heeft meegebracht. Vraagteken. Ze moest met stenen een rondje lopen door de stad. Als we Het Woordenboek der Nederlandse Taal raadplegen, vinden we: Steen der schande, schandsteen, „een steen die als straf gedragen moest worden, in de uitdrukking den steen dragen, een zwaren steen of twee zware steenen aan een ketting om den hals dragen, over een voorgeschreven afstand door de stad of ook om de stad heen, een straf door een rechterlijk vonnis opgelegd aan vrouwen, die zich aan het eene of andere misdrijf schuldig maken, vooral het maken van ruzie, lasteren, schelden, vechten, oneer biedigheid tegenover de overheid, zede loosheid." Bij Marijtje Lijnhoven gaat het overduidelijk om het laatste, zedeloosheid, hoererij zoals het heet in de rol. Die oud grootmoeder van me toch! Door deze zaak in de Officiersrol weten we een aantal dingen zeker. De vader van Marijtje Cornelis Nes heet Harke Kees, Cornelis Harks dus. De naam van de moe der kennen we nog niet. Marijtje Cornelis Nes, de moeder van het jongetje dat zes weken daarvoor is geboren, geeft haar zoon Maarten aan onder de naam van Maarijtje Cornelis en noemt de vader Hendrik Gerritsz Weeland, netals in de officiersrol, terwijl de Kerkeraad dezelfde Hendrik Weeland al had uitgeslo ten van zekere sacrale handelingen en momenten in verband met zijn schande lijke buitenechtelijke verhouding. De ene zus van Marijtje heet Antje Cornelis Nes en wordt als ze overleden is in het boek waarin de impost op begraven wordt geno teerd, Antje Lijnhoven genoemd, zoals haar zus daarin Aafje Lijnhoven heet. De voortdurende verwijzing naar de Nes als de plek van hun herkomst, of die van De ander twee Marijtjes Lijnhoven geven of niets te kennen over de oorsprong van de naam of zo weinig dat je er niets mee kunt. Over Marijtje Lijnhoven I is verder niets bekend. Marijtje Lijnhoven II, Maartje Pieters (naar haar man: Streeck) is mogelijk dezelfde als de dochter Maertjen van Pieter Pieterszoon en Anna Pieters, gedoopt op 10 augustus 1674. Op r5 me> !Ö72 treden ene Pieter Pieters Lapper en Anna Pieters in Schagen in het huwelijk. Het is niet onmogelijk dat deze de ouders zijn van Maartje Pieters Streeck, alias Lijnhoven. Waar zij woonden of zijn gaan wonen in Schagen, is niet bekend. We weten nu meer over de Lijnhovens, maar aan welk stuk land of aan welk gebouw de naam Lijnhoven gekoppeld zat, is nog in de duisternis van het verleden verborgen gebleven. Maar wie weet. In Woerden droeg de gestrafte twee zandstenen die met ijzeren beugels zodanig met elkaar verbonden waren, dat de stenen op rug en borst gedragen konden worden.

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 9