dat zij het over dezelfde vrouw hebben. Ze heet alleen nu Marijtje Lijnhoven, of ook wel Jan Backers Marij. Uit de overige gege vens blijkt dat het om Maartje Streeck gaat. In de tweede verklaring, die van 21 decem ber 1705 komtJacobusSteenackerzelfaan het woord. Hij verklaart dat hij omgaat met Marijtje Lijnhoven, zoals Maartje Streeck twee jaar eerder tegenover anderen ver klaart omgang te zoeken met en te zullen trouwen metjacobus Steenacker. Het laatste verhaal waarin deze Marijtje Lijnhoven voorkomt, met deze naam, vin den we in de rol van de Schepenen van 12 juli 1706. Hier is Marijtje Lijnhoven getuige van een verkrachting van haar buurvrouw Griet Claes, de vrouw van Dirc Florisz, wonende aan de Loet. De verkrachter staat in deze rol voor de rechtbank en luistert naar de naam van Cornelis Fredrics Spalck, ofwel Sprotten Kees, of ook Kees Grove- Grendel. Deze Spalck wordt door de schepenen ter dood veroordeeld, en ten slotte begenadigd, hij mag naar zee. Dat hij naar zee gestuurd wordt, betekent bijna een uitgestelde doodstraf. Over deze rechtszaak en alles wat eraan voorafging, heeft u kun nen lezen in de vorige aflevering van de Kakelepost. Het huwelijk dat deze Marijtje Pieters (Lijnhoven) sluit met Jan (Pietersz) Streeck heeft plaats op 29 juni 1696. Getuige de verklaringen krijgt zij bij hem vier kinderen, voordat hij in 1702 sterft en zij er dus alleen voor komt te staan. Uit wat we nu weten, blijkt dat Marijtje Lijnhoven I, vermoedelijk stervend in 1684, niet dezelfde kan zijn als Marijtje Lijnhoven II. Zij op hun beurt kunnen niet dezelfde persoon zijn als Marijtje Lijnhoven III, die geboren wordt 1726. Marijtje Lijnhoven III Van deze Marijtje Lijnhoven is bekend wie haar vader is, namelijk Cornelis Harks (Nes). Ze is geboren in 1726 en gedoopt op 30 juni van dat jaar. Of ze aan de Nes gebo ren is, is onduidelijk. Haar ene zus heet Antje Cornelis Nes, haar andere zus is alleen bekend als Aafje Cornelis en als Aafje Lijnhoven. Van hun oudste zus, Evertje Cornelis, is niets bekend. Evenmin als van haar broer Fulps (Philips). De moeder heet mogelijk Maartje Jans, maar dat staat niet vast. In 1742, in het Kohier van de perso nele quotisatie, wordt hun moeder onder nummer 374 de weduwe van Harke Kees genoemd en staat ze te boek als arm en onvermogend. Waarom dat zo is,vergt een apart artikel. Evenals al datgene wat er over Cornelis Harks te vertellen valt. Als we nader kennis maken met het gezin, woont dat op Avendorp. Dat is in 1742 het geval, en dat is nog steeds het geval als de zus van Marijtje Cornelis Nes, Antje Corne lis Nes, in 1760 trouwt met Jan Claasz Bonsem. En het is twee jaar later nog het geval als we op een heel onverwachte manier kennis maken met Marijtje Lijnho ven, ofwel Marijtje Cornelis Nes. In het vorige artikel in de Kakelepost bleek al dat Maarten Weeland in onecht was geboren, maar dat zijn vader bekend was en Hendrik Gerritsz Weeland heette. Deze was eerst getrouwd met Antje Cornelis, bij wie hij een zevental kinderen had. Zijn vrouw stierf en hij hertrouwde met Aaltje Schippers. Hoeveel dat huwelijk voorstelde, is niet helemaal duidelijk, maar veel kan het nietzijn geweest. Sterker, het was mogelijk een dekmantel om een verhouding te kun nen hebben met Marijtje Lijnhoven, die 26 jaar jonger was dan hij. Hij trouwt met Aaltje Jans Schipper in juli 1757, maar in de notulen van de Kerkeraad lezen we op 11 meij 175 g Art 3. "De kerkeraad laat insgelijks door de koster aanzeggen dat ooortaan Hendrik Weeland zig zou hebben te onthouden uan het H: bontzee^el toewens zijn schandelijke ecjtschijding ten tijttoe dat de kerkenraadtzicj zal bevoecjt uinden hem weder te noodigen." (Regionaal Archief Alkmaar, Hervormde Gemeente Schaden, inv nr. 3, Notulen Kerkeraad 1711 -1807). Het is duidelijk dat Hendrik Weeland al een poosje een buitenechtelijke verhouding had op 11 mei 1759.

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 7