De zaak Cornelis Frederies Spalek, alias Sprotten Kees, alias Kees Grove Grendel Karei Numan In het Regionaal Archief Alkmaar trof ik in het Oudrechterlijk en Weeskamerarchief Schagen, onder inventarisnummer 5882 een schepenrol aan. Daar komt hij, onder mijn motto: op zoek naar het een vind je het ander. Het eerste deel, hetverslagvan het eerste verhoor van de gevangene, heb ik vertaald, niet al te vrij, maar wel veel zinnen inkortend tot twee of meer. Het eigenlijke vonnis heb ik niet vertaald omdat dat bijna woordelijk overeenkomt met het eerste verhoor. Met behulp van de vertaling van het eerste deel kunt u dan het vonnis hopelijk goed lezen. Er zijn kleine verschillen. Let ook op de wat er in de uitspraak staat over wat Spalek volgens de schepenen echt gedaan heeft en wat niet. Het is moeilijk te bedenken dat deze rechtzaak en dit vonnis zich in Schagen voltrok, dit jaar prcies tweehonderd jaar geleden. Tegelijkertijd is of het gister was. Op de i2E juli 1706 wordt er een buitengewone zitting gehouden, waarbij alle schepenen present zijn. De schout en zijn rakkers arresteren een misdadiger. (De Baljuw) bracht naar voren, dat de gevangene volgens zijn bekentenis 'buijten pijn ende banden' in het gerechtelijke onderzoek alhier gedaan, en de verdere voldoende informatie, van jongsaf aan, de voetstappen van zijn ouders volgend, overal op het platteland onder de dekmantel van stoelen matten heeft gevagebondeerd. Hoewel gezond van lichaam heeft hij gebedeld en had hij geen vaste woon- of verblijfplaats. Daarbij verkeerde hij in het geselschap van fameuze vagebonden en schelmen onder wie ene Isaack Sneeuw-water, Haegse Dirck, ende Arent Sargeant (alias) de Zure-jager, en dergelijke landlopers, schooiers en verbannen schelmen meer. Zowel samen met hen, als alleen deed hij de brave bewoners op het platteland grote overlast aan. Verder bleek dat de gevangene zich nu ongeveer drie a vier jaar geleden als soldaat heeft verhuurd aan en dienst nam in de compagnie van de Kapitein Baron van Gent, onder het regiment van Joan Schager, de baljuw van de stad en heerlijkheid Schagen, uit de naam en vanwege de Edele Grootmogende Heren Staten van Holland en Westfriesland verhoort Cornelis Fredrics Spalek in de wandeling bekend onder de naam van Kees Grove-Grendel en Sprotten (sproetige) Kees, oud ongeveer zesentwintig jaar, geboren (zoals hij zegt) in Driehuizen, thans gevangene. 4

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 9