arvan de t Slotplein, de en. De truc :rden op un spel met meren proces-verbaal eegjohannes arder bij de te Alkmaar hagen de is te erkloze Pieter mmaker Jacob 17-jarige g. Op 11 maart de op verdenking 'n tijdens de Dor liein Schagen et openbaar lenis nog 1 gedaan. Hij tl op de ït het volgens as op zondag ngen op de >enbare n dit kunnen iet de pui van het aarna iet dat zij as na afloop baar igd van hun Fen. Voor denburg een lagen >b /aarschuwd i of zes Drie dagen brommen was niet zo'n prettig vooruitzicht. De uitspraak zou plaatsvinden op donderdag 19 maart. Voor de jongens zou dit ongetwijfeld gevangenisstraf betekenen. Ze konden amper de kost verdienen en hun ouders, die het ook niet breed hadden, waren vast en zeker niet in staat een dergelijke hoge boete te betalen. Hun jaarinkomen zal ook niet meer geweest zijn dan honderd a tweehonderd gulden. Het zag er dus slecht uit voor de 'misdadigers'. Deurwaarder Numan bezorgde de dagvaardingen. De uitspraak Op de ige zijn de jongens - waarschijnlijk met knikkende knieën - de trappen van het raadhuis waar het kantongerecht zitting hield, opgegaan. Kantonrechter D.A. Camerling Helmont - een jonge beginnende rechter - bleek het niet eens te zijn met de wijze waarop in Schagen het betreffende wetsartikel geïnterpreteerd werd. Naar zijn mening was deze wet bedoeld om balspelen zoals kolven en balslaan (kaatsen) tijdens de kerkdiensten tegen te gaan en niet, hoewel hij dat niet zei, om jongens te verbieden te knikkeren, al was het om geld. Ook was rechter Camerling Helmont er niet zeker van dat veldwachter Zwaag de overtreding tijdens de kerkdienst had geconstateerd. Hij verklaarde dat het feit, de beklaagden ten laste gelegd en bewezen, noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding was. Tot hun grote vreugde werden de jongens vrijgesproken. De kosten van het proces kwamen ten laste van de staat. Wat zal burgemeester Denijs zuur gekeken hebben. We kunnen er wel vanuit gaan dat hij, mogelijk geïnspireerd door de dominee en enkele ouderlingen, het onderhavige wetsartikel wilde toepassen om de jongens eens goed de les te lezen. Het ging natuurlijk niet om het knikkeren maar het wedden om geld dat de heren niet aan stond. Van de officier van justitie in Alkmaar kreeg Denijs nog een brief waarin hem de mogelijkheid tot appel onder ogen werd gebracht. Hij zal hier wel niet op ingegaan zijn. Bron: RAA, Schagen 1814-1940, Processen-verbaal van gepleegde overtredingen en misdrijven, 1818- 1850, inv. nr. 1357. 11

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 16