Keet 200Jaar zadelmakers in Schagen G)e Sacilemaakec. Uweigencliei'j 1/eceist bestier. JtGeweldichtrots en weelich Taard, Word nochtans-van clen Man heireden betoomd, besaadeld en ^Bedaard Sbo most de Geest, door hoocje veeden, ïkyn \irildeUiev, van Vlees en bloed, Ueteniirten, om een Farwich goed. R.J.M. van de Pol Het paard was onmisbaar voor de bewerking van het land en voor het transport over land van mens en goederen. De zadelmaker (saaiemaker) maakte en repareerde zadels en verder maakte hij alle leren benodigdheden die nodig waren om de paarden in te spannen en te mennen. Langer dan twee eeuwen konden de Schagenaars voor hun lederwaren terecht bij zadelmaker Keet gevestigd aan de Markt. De oorsprong van deze katholieke zadelmakersfamilie is nog niet achterhaald. Dit artikel is een aanzet tot beschrijving van dit geslacht. Jan Simonsz. Keet Op 25 juli 1711 koopt Jan Simonszoon Keet van de voogden over de kinderen van Adriaan en Aaltje Smolders een 'huijs en erve.genaemtd'Engel, op de Plaats'. Hij geeft er 40 gulden voor, waarvan hij de helft contant betaalt. Hij wordt dan eige naar van het pand aan de Markt dat heeft gestaan op de plaats waar nu café restau rant De Gouden Engel is gevestigd. Van beroep is hij hoogst waarschijnlijk zadel maker. Hij is niet erg welvarend en, omdat hij nog wat schuld heeft, wordt hij in dat jaar voor de belasting aangeslagen voor 1 schelling (zilveren munt van 6 stuivers). De herbergiers in de Roode Leeuw en de Wildeman, die aan de zelfde kant van de Markt zijn gevestigd, worden aangesla gen voor 50 en 30 schellingen. Het gaat hem echter goed, en in 1723 als hij het pand heeft laten verbouwen, bedraagt de aanslag 6 schellingen. Dit is het gemiddelde tarief voor ambachtslie den en middenstanders. 1 Na zijn overlijden omstreeks 1730 doet zijn vrouw Maartje Jans aangifte voor de 20e penning een vorm van succes sierechten. Het huis aan de Markt wordt getaxeerd op 100 gulden, de inboedel en huisraad op 150 gulden. De helft van een stuitje land, groot 4 geerzen (1 gars 1/3 bunder), dat haar man had gekocht in de polder Burghorn, wordt getaxeerd op 15 gulden. 2

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 4