Van Maartje en haar zusters was me bekend dat ze geboren waren 'onder Schaden', maar waar is of wat is 'onderScha^en? De keuze is vrij groot, de Nes, de Hale, Hemkewerf, Grotewal, de Dorpen, Comeliswerf, de Keins. Langs twee wegen kwam ik erachter. De ene was dat Cornelis Graven die boer derij kocht in de Zijpe. Van die koop is een akte opgemaakt waarin vermeld staat dat hij tot dat moment woonachtig was aan de Keins 'onder Schapen'. Zijn vrouw, Maartje Cornelis Brouwer, kwam trou wens ook uit Schagen en ze zijn in Scha- gen getrouwd. De tweede weg was een geheel andere en zeer onverwachte. In 1813 trouwden Jacob Molenaar en Maartje Graven. Jacob Molenaar is geboren in Zaandam, als zoon van Dirk Molenaar en Geertje Bras. Dirk Molenaar bleek uit Petten te komen en is in Den Helder getrouwd met Geertje Bras, die zegt geboren te zijn in Huisdui nen. Zij is de dochter van Jacob Bras en Rina Swijnenburg. De walvisvaart, of lie ver de rederij in dienst waarvan hij voer, bracht Dirk Molenaar vermoedelijk naar Zaandam. Maartje Graven is volgens de huwelijks akte geboren 'onder Schapen'. In dezelfde huwelijksakte wordt verwezen naar een akte van notoriteit (bekendheid) opge maakt door en tegenover de vrederechter van het kanton Schagen. Uit deze akte blijkt dat zeven getuigen bevestigen dat Maartje was geboren op 29 maart 1792 'aan de Keijnse onder Schapen'. Waarom was die akte nodig? Inmiddels wijzer gewor den door ander zoekwerk was de reden wel duidelijk. Het gezin Graven was doopsgezind en doopsgezinden lieten en laten hun kinderen niet dopen, die moch ten of moesten daarover zelf beslissen. Maar word je niet gedoopt, dan komt je naam ook niet in een doopboek te staan. Na invoering van de Burgerlijke Stand was het echter verplicht je doopceel te overhandigen aan de ambtenaar en als je dat niet kon, dan moest op een ande re wijze komen vast te staan datje wel degelijk bestond en sinds wanneer en onder welke naam en als kind van welke ouders. En tevens waar je was geboren. Dat kon eeuwen en eeuwen lang ook de Keins zijn. Er zijn slechtere plekken om geboren te worden. 19

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 21