eens goed rde onbekende aoven water'. I ramp die en. aakt. In oordeel van de t Bok werkte De ramp In de nacht van 3 op 4 februari 1825 werd ons land getroffen door een noord-wes- ter orkaan tijdens springtij. Dit natuur geweld gecombineerd met een hoge waterstand in de rivieren en de Zuiderzee veroorzaakte een chaos. Op verschillende plaatsen langs de Zuiderzee braken de dijken door waardoor er veel slachtoffers vielen vooral in de provincies Friesland en Overijssel. 'fj&<WÈp0 -'<■ -s De Wormer onder gelopen Noord-Holland kwam er niet onge schonden vanaf. De Zuiderzeedijk bij Durgerdam brak door en een groot deel van Noord-Holland kwam onderwater te staan. Nadat de Enge Wormer was vol gelopen stroomde het water via de Zaan door tot in de Wormer. Het water steeg zo hoog dat de bewoners zich moesten red den op de de zolder en daar enige weken moesten blijven. Hier zijn geen mensen, wel veel vee, omgekomen. De Hondsbossche zeewering Aan de Hondsbossche zeewering was de toestand kritiek. De golven vernielden de steenglooiing en sloegen over de dijk heen. Dankzij de inzet van honderden arbeiders bleef de dijk echter behouden en ondervond het achterland geen scha de. Hulp aan de getroffenen Op 17 februari 1825 werd door de rege ring een 'Commissie tot besteding uan 's rijks- onderstand uoor den loatersnood' ingesteld. Overal werd op aanbeveling van de Pro vinciale Staten gecollecteerd. Mogelijk heeft Cornelis Bok de prent gemaakt om de mensen te laten zien hoe ernstig de ramp was. Een visuele ondersteuning voor de collectanten. Of dit in opdracht of uit eigen initiatiefis gebeurt zullen we wel nooit weten. Rampen en ernstige misdrijven werden en worden vaak uitgebuit voor commer ciële doeleinden. Bekend zijn de liederen over verschrikkelijke gebeurtenissen die door straatzangers en zangeressen ten gehore werden gebracht. De gedrukte tekst soms verlucht met plaatjes werd door hen verkocht. Bok komt uit zijn geschriften en daden over als een uiterst humaan en sober mens en zal deze prent vast niet gemaakt hebben om er zelf beter van te worden. Bronnen: Uit de geschiedenis van Wormer, C. Mol, 2e druk Amsterdam 1980; Inventaris van de archieven van het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten; inleiding nr. 5. Diederik Aten, Edam Alkmaar 1997.

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 19