iale b ij zon d e re school chiale school akt. Twee van i. Ongetwijfeld in albums en •oorverhuizin- over het hele verzameling rmenhuizen. boek over de rs. Van haar 'an twee van even met een wie de ande- neesteris. nietpubli- ;n vergezeld pgestuurd uit Wat weten we van de foto? De school, jaren geleden afgebroken, stond tussen de Christoforuskerk en huize Maria Boodschap aan de Molen straat. De foto is hoogstwaarschijn lijk gemaakt aan de achterzijde van de school. Dit was de zuidkant, de kant met het meeste licht. In de ramen zien we de weerspiegeling van bomen en een gebouw mogelijk de tuin en de achterzijde van het eveneens afgebroken liefdesgesticht Maria Boodschap. We zien de leerlingen van de 3e en 4e klas, zij zijn dus 9 a 10 jaar. Het meisje met het kruisje boven haar hoofd links op de foto is Maria Johanna Dekker geboren in 1904 en het andere meisje aangegeven meteen kruisje in het midden is haar zusje Johan na Maria geboren in 1905 Gezien de leeftijd van de meisjes is de foto waarschijnlijk uit 1914, vermoedelijk aan het eind van het schooljaar dus in juni of juli. Als dat zo is, is de schoolmeester Antoon Koperberg ofGerard Veltman, die toen onderwijzer waren. Bovenmeester Cor- nelis Veltman is het niet want zijn portret kennen we. De zusjes Dekker De zusjes Maria en Jo Dekker zijn gebo ren in Edam. Hun ouders waren Johannes (Jan) Dekker en Margaretha Maria Baars dochter van Johannes Baars de schilder die woonde aan het einde van de Molen straat. Jans vader Thijs dreef samen met zijn tweede vrouw Aagje Bakker sinds juni 1883 een koffiehuis aan de Markt, het huidige Piet Pann. Vader Jan was huis schilder van beroep. Als hobby hanteerde hij de tekenpen en het penseel. Een van zijn werken, een ingekleurde penteke ning, in het bezit van museumboerderij Vreeburg was onlangs nog te bewonderen op de tentoonstelling Meesterlijk Scha- gen (catalogus pag. 13). Het geeft ons een beeld van de noordzijde van de Markt aan het begin van de vorige eeuw. Schilderen was niet zijn enige hobby, hij maakte ook muziek. Er is een foto bewaard gebleven waarop hij staat als muzikant in een zevenmans orkestje, dat gezien de kledij Mexicaanse of Zuid-Ame rikaanse muziek maakte. Of dit in Scha- gen of Edam is geweest is niet bekend. Na zijn huwelijk in 1903 zijn Jan en zijn vrouw vertrokken naar Edam waar twee dochters en drie zoons werden geboren. In 1910 kwam het gezin weer terug naar Schagen waar in 1911 nog een zoon werd geboren. In 1916 vertrok het gezin naar Amsterdam waar in 1917 hun jongste dochter Marga retha werd geborenHet echtpaar bleef daar tot hun overlijden in resp. 1937 en 1950(1956). Reacties gevraagd Een klassefoto kan veel vragen oproepen. Wij zijn zeer benieuwd naar uw reacties. We zouden graag de namen van de kin deren op de foto van u weten. Maar niet alleen hun namen, maar ook meer over de gezinnen waar zij uit komen en hun eventele partners en nageslacht. Speciaal zoeken we naar gegevens over de familie Dekker zodat er weer een mooie familie geschiedenis kan verschijnen. Overigens zijn de eerste twee boeken van de hand van Tinie Dekker nog bij haar verkrijg baar. Verder zijn wij geïnteresseerd in alle gegevens over het katholiek onderwijs voor 1923 inde ruimste zin. Het gaat om foto's, rapporten, leerlingenlijsten, gege vens over de onderwijskrachten en het bestuur en natuurlijk verhalen. Met de huidige computertechnieken is het mogelijk om zeer snel foto's en documen ten te copiëren. Ook foto's ingeplakt in een album kunnen snel gereproduceerd worden zonder dat ze uit het album wor den verwijderd. U hoeft niet bang te zijn voor beschadiging of nog erger vermis sing. Desnoods komen we bij u thuis om ze te fotograferen. We zijn benieuwd naaar uw reacties die u kwijt kunt bij het secretariaat of een van de bestuursleden waarvan de adres sen voor in het blad staan. De boeken over de verschil lende families Dekker zijn verkrijgbaar bij Tinie Dekker in Warmenhuizen, tele foon: 0226-393721. 15

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 17