het maken en verzamelen van topogra fische tekeningen en het samenstellen van topografisch-historische manus cripten. Daarvoor had hij zich jarenlang bezig gehouden met het verzamelen van munten en penningen en het beschrij ven daarvan. Schoemaker gold in zijn tijd onder medeverzamelaars als deskundige. In 1728 deed hij zijn kleinzoon Gerrit Blaauw een plakboek met tekeningen en historische aantekeningen van Amster dam cadeau. Hij hield zijn kleinzoon bij die gelegenheid voor dat er drie zaken van belang waren: allereerst de "geestelijke oeffening" (dat is de godsdienst), daarna de "tijdelijke oeffening" (bedoeld wordt de koophandel) en tenslotte de "geoorloofde oeffening" om de vrije tijd door te bren gen. Schoemaker legde uit dat hij ertoe was overgegaan "uoor soo ueel ik konde (als hebbende nooijt tekenen geleert) de Noord Hol landse dorpen en de oude en nitoe heeren huijsen naar 't leven te teekenen". Daartoe reisde hij in 1725 en 1726 met zijn zoon Gerrit kris kras door Noord-Holland om steden en dorpen te tekenen en historische wetens waardigheden vast te leggen. Deze activiteiten werden hem niet altijd door de plaatselijke bevolking in dank afgenomen, vooral niet als hij informa tie trachtte te verzamelen. Bovendien kende hij zijn eigen tekenbeperkingen. Daarom stuurde hij steeds vaker beroeps De toren van de kerk op de Markt stond aan de westkant. Het losstaande huisje is het zogenaamde wacht- of vishuis dat in de 19e eeuw is afgebroken (atlas Schoemaker). tekenaars het land in die hij per dagloon betaalde. Vandaar dat we in de verzame ling van Schoemaker, behalve tekeningen van hemzelf, ook tekeningen van Corne- lis Pronk, Abraham de Haen en Abraham Meijling tegenkomen. De tekeningen van Schagen in de collec tie Schoemaker dateren zonder uitzon dering uit 1725,1726 en 1727. Alleen de tekeningen van De Haen zijn uit 1730. Hieruit blijkt dat Schoemaker voortdu rend bezig was zijn collectie uit te brei den en te vervolmaken. Als hij in die jaren "in dat gewest quam tekenen", verbleef hij steevast in Schagen in herberg De Mori aan, waar hij "goed gemack gevonden" had. In 1726 en 1727 trok hij ook hier rond in gezelschap van andere, hier boven genoemde tekenaars. Daarnaast waren deze beroepstekenaars ook zelf voortdu rend op pad. In de Atlas Schoemaker vinden we een tiental tekeningen van Schagen. Een aan tal van deze tekeningen hebben als basis gediend voor bekende prenten. Niet alle tekeningen zijn gesigneerd. We weten dat Schoemaker zelf zeer veel tekeningen heeft gemaakt in West Friesland; het gaat echter te ver hieruit de conclusie te trek ken dat alle niet-gesigneerde tekeningen van zijn hand zouden zijn. Bronnen: Collectie KOG. Pronk met Pen en Penseel. Cornelis Pronk (1691-1759) tekent Noord-Holland (tentoonstellings catalogus, 1997) 13

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 15