FIRT 508 c ML COMFORTABEL ECONOMISCH VEILIG Cabriolet 4 zitplaatsen f '2200. torpedo 4 zitplaatsen f 1700.- (zie afbeelding op frontpagina) Cabriolet 2 zitplaatsen f 2200.— De prestaties van deze ..Balilla zijn niel alleen de groote snelheid en het groote ncrelcratio-vermogen, maar ook de handel baarheid en de wegligging doen alle des kundigen, die de Balilla probeeren, verstomd staan. "Een 'brosjure' voor je vader, die de bladzijde over de FIAT Balilla maar eens aandach tig moet lezen." onderaan). Kruit zegt: 'Daar heb je dat schitterende motortje, wat valt je op?' O jee, dat is een moeilijke vraag! Ik kijk es goed, misschien weet ik toch wat Kees Kruit bedoelt, ik zeg: 'de radiateur staat verkeerd, want hij staat achter de motor in plaats van ervóór.' Kruit kijkt me aan, slaat z'n armen over mekaar heen, zegt, 'aha, je zou denken dat het antwoord goed is, maar het is fout. In de techniek is zo'n antwoord altijd fout. Want als jij aan dingen hebt gedacht, als jij pro blemen hebt opgelost, is een verkeerde plaatsing ineens een goede plaatsing. Overigens, wat heeft iedere radiateur nodig?' Dat weet ik: 'Lucht.' 'Precies', zegt Kees Kruit, 'en kijk nu eens naar de neus van zo'n FIATje, wat valt je op?' Opeens begrijp ik iets: de gestroomlijnde neus met al z'n openingen loopt aan de bovenzijde nog een stukje door. Er zitten trouwens nog méér luchtopeningetjes aan de bovenzijde van het motorkapje. 'Einde gesprek', zegt Kruit, 'en je hebt wat geleerd. Een verkeerde plek blijkt een héél héél goeie plek!' (Daar loop ik ver volgens door de Molenstraat naar huis.) Ik draag twee brosjures. Ik heb zojuist besloten, mij een leven lang met dat won der genaamd automobiel bezig te zullen houden.En ik denk: wat kun je eigelijk vrolijk en blij door de Molenstraat lopen. Ziezo, is het verhaaltje klaar? Nee, er is nog één punt, en laat ik nu maar eens volledig zijn. Het heeft met mijn vader te maken. We hadden het natuurlijk niet slecht getroffen met onze ouders, mijn broers en ik. We mochten immers alle maal gaan studeren. We mochten alle maal naar muziekles. Er was veel zorg, soms iets te veel. En vader was bioloog, maar hij hield met diep verstaan van lite ratuur, en hij heeft - bijvoorbeeld - zijn oudste zoon pedagogisch prachtig bege leid bij de overstap van het jeugdboek naar de boeken voor volwassenen. En toch waren er ook een paar minpunten. Vooral dat bulderend gelach van 'm dat hij soms in het geheel niet kon bedwin gen. En nu komt mijn voorbeeld. Het heeft met de rallye te maken. Want Van Kampen schrijft dus dat heerlijke jeugd boek, en ik lees dat met rode oren, en ik lees diverse passages drie, vier, vijf keer. Maar dan valt mijn oog plotseling op de tekening van zekere Charles Boost van het vertrek uit Schagen. 10

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 12