Die moeder heette Anna (Annetje) Cor- nelis, de echtgenote van Jan dus, d.w.z Jan zijn vader. Weer weet il< iets meer. Nu kan ik zoeken in het doopboek van Schagen naar de geboorte en de doop van Jan, Anna en Magdaleentje, kinderen van Jan en Anna. Het resultaat is verrassend. Hier volgt de letterlijke tekst uit: Schagen dtbi/172: 8januarij 1665 Jan Diefleyders Anna een soon Jan Schagen dtbi/174: hjanuarij 1665 Jan Diefleyers Anna een zoon Jan (de herhaling is niet aan mij te wijten) Schagen dtbi/184: 26 Junij 1666 Diefleyders Anna een dochter Anna Schagen dtbi/230: 5 Augustus 1674 Jan diefleijers dochter Guert Jans een dochter Antie. (Wie deze Guurt is, is mij tot nu toe onduidelijk). Geen Magdaleentje dus. Die zou moeten zijn geboren na 1685, anders kan ze niet minderjarig zijn in 1706. Raadsel. Waren ze verhuisd? Maar waarheen dan? Geen enkel doopboek uit de wijde omgeving biedt de oplossing en dat klopt ook wel, blijkt later, want ze zijn niet verhuisd. Diefleider Inmiddels zijn er meer vragen bijgeko men. Wie is Jan Diefleider, of liever wat is een diefleider? En wie is Neel Jans uit Oude Niedorp? Had ze een testament? Eerst de diefleider. Internet biedt voor veel een uitkomst. Zoeken levert op dat het gaat om een rakker, een agent van politie. Christiaan Huygens schreefhet onderstaande kwatrijn: Jan Jans Hofkerk had een vader die rakker was. Dat zal niet de meest geliefde man van Schagen zijn geweest. De volgende actes en testamenten Neel Jans, bejaarde dochter wonende tot Oude Niedorp stapte op 19 april 1701 bin nen bij notaris Theodorus Heijmenbergh notaris publijcq in Alkmaar (getuige het Notarieel Archief Alkmaar, inventarisnr. 442, acte 81) en legde daar in een testa ment vast hoe zij haar nalatenschap ver deeld wenste te zien. In deze acte komen inderdaad dezelfde mensen voor als in de bovengenoemde acte waarin de verdeling van dezelfde boedel aan de orde is. Ook treffen we in dat testament aan dat ze, althans in eerste instantie, tot executeur van haar testament benoemt Mr. Jacob Scheffer, de chirurgijn, die enige jaren later trouwt met Dieuwertje Cornelis Hofkerk. Ook langs deze weg een relatie met de naam Hofkerk. We blijven bij Neel Jans in de familie, zoveel is duidelijk. Een verklaring van de naam heb ik echter nog lang niet. Volgende stap. Als Magdaleentje in 1706 voogden heeft, dan moeten die voog den ook benoemd zijn. Het meest waar schijnlijk in Schagen, bij de Weeskamer van Schagen. Zoeken levert twee docu menten op in het Oudrechterlijke Archief en Weeskamer Schagen (inventaris nr. 5921), het ene gedateerd 6 november 1705 en het andere 13 mei 1706. Op 6 november 1705 worden op verzoek van Simon Overvliet, chirurgijn tot Sint Maarten, "als getrouivt met Anna Jans Langevelt een dogter en mede Erfgenaam van Annetje Cornelis - ived ivijlen Jan Jans Langevelt alhier overleden, ten eijnde, ome voogden te hebben over Magdaleentje Jans Langevelt, sijns vrouivs minderjarige suster en vervolgens mede Erfgenaam van haarbeyderoverleden moeder. Soo hebben sij naeoverivegingedaar over tot voogden gestelt endegecommitteert, soo sij doen mitsdesen de Edele Heren Pieter Frederics en Jan Pieters Bergman regeerende Burgemeesteren alhier..." Ick schaem mij 'tambacht niet, ick magh mijn' naem ivel hooren: AI tvaer de boosezijn, zijn vrome li'en van noo. Wat dunckt u, gaet het niet recht en voorsichtich soo; Ick haelse daerse zijn en brenghse daerse hooren. s

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 7