Wie wasJan Hofkerk? Verslag van een zoektocht Karei Numan En wie waren zijn vader en moeder? Die vragen deden zich voor toen ik voor eerst las dat mijn voorvader Jacob van Twisk was getrouwd met Antje Hofkerk. Annetje Hofkerk was gedoopt in Alkmaar op 18 oktober 1695, als dochter van Jan Hoffkerk en Cornelia de Wit. Ze kregen nog vier kinderen, Knelis, Aerjaentje, Jan en Zaartje. Antje overleed op 25 mei 1772 en werd van de diaconie begraven. Jan Hoffkerk en Cornelia de Wit trouw den in Warmenhuizen op 8 mei 1695, hij kwam uit Schagen en zij was afkomstig uit Alkmaar.Ze was de dochter van Jan Cornelisz de Wit en Sara Bruyn, beide afkomstig uit Alkmaar. De vraag waarom ze in Warmenhuizen trouwden, blijft onbeantwoord. Heeft het toch iets te maken met het feit dat Cornelia een kind verwachtte? Erg waarschijnlijk is dat niet. Maar Jan? Jan komt uit Schagen. In Scha gen is geen Hofkerk te vinden, niet een. Dus Jan is gewoon Jan Jansz. En daar van zijn er in Schagen, zelfs in die tijd, genoeg. Goede raad is duur In Alkmaar komen nog een paar Hof kerken voor. Rembrandt (blijkt notaris te zijn geweest in Oude Niedorp), zijn dochter Trijntje, en in Niedorp waar schijnlijk zijn zus Dieuwertje, die trouw de met de chirurgijn Jacob Scheffer, en mogelijk nog een zus, of een tante, Neel- tje Hofkerk. Alleen Jan Hofkerk heeft als patroniem Jansz en deze hebben als patroniem Corneliszoon, ofCorne- lisdochter. In Niedorp, Oude dan wel Nieuwe Niedorp moet dus een Cornelis geleefd hebben van wie de kinderen zich Hofkerk zijn gaan noemen. En mogelijk had Cornelis een broer Jan. De begraaf- boeken van Alkmaar laten wel zien dat Jan Hofkerk een graf kocht in de Grote Kerk en op het moment dat hij dat doet, wordt hij schoolmeester genoemd. Dat is al vast iets. Trouwens ook Rembrandt Cornelis Hof kerk en diens vrouw Maartje Willems Wagen kopen een graf in de Grote Kerk en worden daarin metterdaad begraven evenals hun dochter Trijntje. Ik weet nu meer, maar het raadsel is alleen maar groter geworden. Vragen, steeds meer vragen. Dan naar Haarlem. Wie weet levert het notarieel van Schagen of Alkmaar iets op. In het Rijksarchief van Haarlem kun je een bezoek brengen aan een zaaltje, waarin in kaartenbakken meer dan een miljoen fiches staan opgeslagen. Een aantal dat nog dagelijks wordt aange vuld. Sommigen zullen het wat ouderwets noemen, om het zo te doen, maar een systeem dat je hebt ontwikkeld en waar mee een groot aantal mensen vertrouwd is, laat je niet zo maar los. Op die fiches worden de namen genoteerd van al dege nen die ooit in een notariële acte zijn genoemd in Noord-Holland. Het toe val wil dat men bezig is met Schagen, maar daarvan ook al een groot deel heeft gedaan. De vraag is duidelijk: komt de naam van Jan Hofkerk voor in een notari ële acte? Het antwoord is ja. Dat is mooi. De eerste acte Hofkerk Op 13 mei 1706 compareerden Jan Jansz Hofkerck en zijn zusters Anna Jans en Magdaleentje Jans, samen met vier ande re familieleden voor notaris Pieter van den Beeck in Schagen. (Notarieel Archie Schagen, inventarisnr. 4586, acte 158). Magadaleentje werd vergezeld door haar twee voogden, de edele heren Pieter Fre- dericsz en Jan Pieters Bergman, beide burgemeesteren van Schagen. Het gaat in deze acte om een verdeling in vijf porties van een deel van de erfenis van Neel Jans uit Oude Niedorp, en wel dat deel dat aan de moeder van genoemde Jan, Anna en Magdaleentje was toegevallen onder bepaalde voorwaarden.

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 6