aternet, 'd in vesthoek van aar 1896 was eslonken. bak die ugustus van liet meer ig van 19 mei deling van nde vergade ren volgde ve waterbak :n op de goten i was. Aan het burgemeester de raad hoe 1 echt nijpend nomen uitver- n de Schager overgezet in esbaarheid. in zaken wone droog- eer S. Berman als de tijd var rdten deinge- ■neer, die te en er moet Kan de raad nd te hande- agt of er dan en. Spreker nomen, ds vele men- ersoonlijk :en drinkwater reen, Vlaming ds door vele ordt geleden, innert er aan, hoe indertijd ook in een droogteperiode een wagon water aan het station werd aangevoerd en de mensen er zo goed als niets van namen, zodat de aanvoer fiasco maakte. Spreker is er dan ook zeer tegen. De heer W. Roggeveen meent, dat het de plicht der gemeente is, bij nood, water aan te voerenen dat de vroegere zending aan het station mislukte, moet hieraan voornamelijk worden toegeschreven, dat vele burgers gene gelegenheid hadden, het water van het station te laten halen. Maar spreker meent, dat als de gemeente water aanvoert en het door een paar man in vaten langs de huizen laat uitverko pen, tot de bestrijding van welke kosten de prijs van een gang water met een paar centen kan worden verhoogd, de burge rij er dan wel van zou kunnen profiteren. Zodoende heeft de gemeente er geen schade bij en de burgers hebben dan het genot en het voordeel, want als elke bur ger het zelf moet laten halen en daar voor nog een vat en een man moet aan schaffen, dan kost dat waterhalen op die manier aan de burgerij veel te veel. De heer van derMaaten is het volstrekt niet mede eens. De aanvoer van water door de gemeente, moet alleen zijn voor de werklieden, die het niet kunnen beta len. Maar de burgerij, die het wel zelf kan betalen, moet zelf maar voor water zorgen. Dat uitventen van water zou aan de gemeente nog al wat kosten. Hoeveel man zijn daar wel voor nodig en dan mag er nog wel een paard ook voor lopen. En dan moeten de buitenwijken toch ook bezocht worden. Spreker oordeelt het niet verantwoord, dat de gemeente die kosten zal dragen. Spreker beweert dat als ieder wat beter op zijn regenwa ter paste, er niet zo spoedig gebrek zou zijn; maar in de tijd van overvloed wordt er over het algemeen veel water vermorst. Ieder moet ook maar zich zelve weten te redden. De heer C. Bijpost beweert dat de bui tenwijken evenzeer behoefte aan water hebben als de ingezetenen in de kom der gemeente. Maar wat zou het dan de gemeente wel kosten? Spreker wil de wateraanvoer overlaten aan het parti culiere initiatief. AI degenen die gebrek zeggen te hebben, laten die dan een wagon water laten aanvoeren. Doen ze dat niet, dan blijkt daaruit, volgens spre ker dat er ook niet zo'n behoefte bestaat. De heer Hoogschagen vraagt aan de heer W. Roggeveen, waarom hij zelf dan maar niet water laat aanvoeren, als hij er zo van overtuigd is dat de kosten wel gedekt zul len worden. De heer Roggeveen dient de heer Hoog schagen hierop van repliek: dat spreker zijn zaken en bezigheden heeft en niet als de heer Hoogschagen (rustend hoofdon derwijzer), niets te doen heeft en ook niet gelijk de heer Hoogschagen, zelf water te koop heeft. De heer Asjes stelt voor aan B&W over te laten naar bevind van zaken te handelen. Als er nood is moet toch raad geschaft. Bij stemming wordt met 7 tegen 3 stem men de gewenste machtiging verleend. Voor stemden de heren: Meurs, Buis, Roggeveen, Vlaming, Hazeu, Asjes en Smit. Tegen de heren: C. Bijpost Rz., J. van de Maaten en G.A. Hoogschagen. NAAM RELIGIE BEROEP PERIODE FUNCTIES C. Asjes NH veehouder 1889-1910 polderbestuur C. Bijpost Rz NH landman 1893-1915 C.A.Hoogschagen NH rustend hoofdonderwijzer 1893-1905 kerkvoogd C.N. Vlaming RK timmerman/aannemer 1894-1903 RK armbestuur D. Smit Cz. NH landman 1891-1915 kerkvoogd J van der Maaten NH deurwaarder 1882-1901 Jb Stammes NH veehouder 1873-1879 polderbestuur R Buis Jz. NH veehouder 1891-1919 polderbestuur P. Meurs Pz. NH veehouder 1895-1920 S. Berman NH burgemeester 1894-1901 W. Roggeveen Cz. NH veehouder 1889-1919 W.A. Hazeu NH apotheker 1881-1897 armbestuur Het gemeentebestuur van Sehagen in 1896 3

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 5