Zorg om het natuurschoon Uit de collectie van Museumboerderij Vreeburg Gerard Koel Sinds i januari 2004 geldt er in het winkel centrum Makado een rookverbod! Goed of niet; gezond of slecht, men had er vroeger kennelijk géén probleem mee om een echtpaar op hun 25-jarige brui loft een pijp als cadeau te geven. Of was de pijp voor de bruidegom bestemd en heeft de bruid een eigen geschenk gekre gen? Wij zullen het waarschijnlijk nooit te weten komen. De pijp die wij van de familie Leeuwrik uit Den Helder gekregen hebben is door zijn inscriptie toch wel héél bijzonder. De 19 cm. lange pijp heeft een kop van keramiek en een gekromd mondstuk van ebbenhout met 3 extra ringen. Hier tussen een zilveren steel; de steel is acht kantig waarvan 4 kanten glad en 4 kanten een fantasie stippelgravure hebben. De kop is goudgerand met in zwart en gouden gotische letters de tekst: D. Leeuiurik en Y. Baas 2 5 jarige echtvereniging 22 april 1874 Indien men op een geslaagd feest kon terugzien, dan zal ongetwijfeld de vader van dit gezin tevreden deze pijp hebben gerookt. Bomen hebben in de loop der eeuwen voor heel wat meningsverschillen gezorgd en dat zal altijd wel zo blijven. De rijdende rechter heeftal veel geschillen rond bomen moeten beslechten. Dichter bij huis zijn er regelmatig problemen. Denk maar aan de kaalslag aan de Wilgenlaan en het meningsverschil bij de aanleg van parkeerplaatsen aan de Stationsweg. Deze problemen zijn dus niet nieuw. In 1926 moest de Spoorlaan gerenoveerd worden, maar er stonden bomen in de weg. In het weekblad 'Noord-Holland in woord en beeld' van 6 maart 1926 vonden we deze foto met onderschrift. De Spoorlaan te Schapen zal een heele verandering onder gaan. Links zal een tegel trottoir aangebracht worden er de boomen aan dienzclfden kant zullen tot aan het plant soen worden verwijderd'. Dit laatste is zeer te betreuren Is het nu niet mogelijk, dat de bomen gespaard blijven Juist in plaatsen, waar zoo weinig natuurschoon ls, mag men wel uiterst voorzichtig zijn met het rooien van boomen. 20

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 22