De historische bouwelementen in Schagen Achter deze deur hebben heel wat Sehagenezen kennis opgedaan die de basis vormde voor een glanzende carrière. Hoewel het oude centrum van Schagen maar klein is en het aantal spectaculaire historische gebouwen zeer klein is valt er over de geschiedenis van onze markt stad veel te vertellen. Dit blijkt wel uit het grote succes van de stadswandelingen georganiseerd door enthousiaste vrij willigers van de Historische Vereniging. Zij besteden veel vrije tijd aan de wande lingen maar ook aan het bijhouden van hun kennis. Hulde aan deze enthousiaste groep! Het is niet de pure bouwgeschiedenis, maar het zijn vooral de verhalen over de mensen die achter de gevels gewoond en gewerkt hebben die de deelnemers aan spreken. De aanleiding tot een smakelijk of inte ressant verhaal vormt vaak een detail in of een ornament aan de gevel. Denk maar eens aan de letters K Raan de gevel van Kruidvat of de tekst Bethel boven een deur in de Landbouwstraat. Deze bouwelementen maar ook kunst werken, schoorstenen van boerderijen, jaarstenen, opschriften, gevelstenen, engelenkopjes en gevelbeelden, windve ren, makelaars, hekpalen en ander palen (Witte Paal), maar ook grafzerken kun nen de aanleiding vormen tot een interes sant verhaal. In het boekje "Bouwhistorie van Schagen" zijn verschillende van deze elementen vermeld, maar lang niet alle maal. Historisch belangrijke gebouwen wor den opgenomen in een monumenten lijst, landelijk of gemeentelijk, en genie ten dan enige bescherming. Bovenge noemde elementen die geen deel uitma ken van gebouwen op een van de lijsten zijn in het algemeen vogelvrij. Gelukkig zijn er mensen met gevoel voor histo rie en wordt een element gebruikt in een nieuwe gevel. Denk maar aan de tekst boven de deur van voormalig hotel De Landbouw, de oude hijsbalk in de gevel van het huis op de hoek van het Rapen- pad of de groene tegeltjes boven de voor malige ingang van theater Royal. Het bij elke renovatie of nieuwbouw echter weer afwachten wat het resultaat is. Zal de kleine herinnering aan de historie van het gebouw of de plaats binnen de gemeente nog aanwezig zijn? Wat gaat er gebeuren met de ingangspaal bij het voormalige PWN terrein, waar is het tegeltableau van huize Maria Boodschap gebleven, wat is er gebeurd met de gedenksteen in de hal van het voormalige Christoffelhof? Allemaal vragen die aangeven dat er op dit gebied niets geregeld is. Het behoud wordt bepaald door het historisch inzicht van een goedwillende eigenaar en ver der op ad-hoc basis door de actie van een geïnteresseerde die door toeval op de hoogte is. Het lijkt de hoogste tijd voor een goede regeling.

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 16