(voorde brand von 1895) door Cornelis Bok Fred Timmer In het kader van de tentoonstelling "Mees terlijk Schagen" die deze zomer in Scha- gen te zien is, werd - na lang aarzelen, zoals de trotse bezitter erbij vermeldde - ook dit aquarel van Cornelis Bok aange boden. Een tot nu toe onbekende afbeelding. Ik heb me in het verleden wel eens afge vraagd waarom Cornelis Bok nooit een afbeelding van het interieur van deze kerk had gemaakt. Er zijn er tenslotte een paar van de buiten kant. Een bovendien bestaat er een verslag van nota bene Bok zelf van de opening van de grafkelders die zich in het koor van de kerk bevonden. Bok heeft daar zelfs tekeningen bij gemaakt die helaas tot op heden spoorloos zijn. De afbeelding van Cornelis Bok van het interieur is scherp en authentiek. We mogen aannemen dat het er ook werkelijk zo heeft uitgezien. Opvallende details: - op de preekstoel is een zandloper te onderscheiden, die bij de brand is gered en nog steeds deel uit maakt van de kan sel. - De lezenaar, vlak achter het hek om de preekstoel vinden we ook nu nog terug op het liturgisch centrum. - Op de pilaren staan teksten. Uit het boekje van Hazeu weten we dat deze tek sten stammen uit de R.K.-periode van de kerk. Bij de reformatie werden de tek sten overgeschilderd, maar ze kwamen steeds weer door de verf tevoorschijn. Over de grote borden op de achterwand tasten we nog enigszins in het duister. Wie (ofwat) stond daarop? Een aantal raadsels om op te lossen maar de afbeelding is een vondst.

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 13