Jacob Volkert Lankelma In Schagen een steenbakkerij en in Pur merend een oventegelbakkerij en drai- neerbuizenfabriek. Zouden die twee iets met elkaar te maken hebben? Een paar pagina's verder in het verslag wordt dit vermoeden bevestigd. In een "opgave van in 1871 verkende concessien (vergunningen) betreffende de oprigting van fabrieken en het plaatsen van stoomwerktuigen" lezen we dat er vergunning is verleend aan J.V. Lankel ma te Purmerend en B J. Risselada te Schagen, tot "oprigting in laatstgenoemde gemeente van eene steenbakkerij". De steen fabriek is dus in 1871 gebouwd en in bedrijf genomen onder directie van de twee genoemde personen. Wie waren deze heren? Jacob Volkert Lankelma was in 1825 in Amsterdam geboren. Met het architec tendiploma van de Koninklijke Akade- mie van Beeldende Kunsten op zak ves tigde hij zich in 1848 in Purmerend aan de Koemarkt. In dat zelfde jaar kocht hij de tegelbakkerij van de erven van Ger- rit Paardekoper. Hier werden sinds 1683 vuurvaste tegels gebakken van klei uit de Beemsterringvaart en de Where. Deze tegels waren zeer in trek bij bakkers. Naast het beheer van de tegelfabriek, die inmiddels ook draineerbuizen produ ceerde, bleef hij werkzaam als architect. Verschillende bouwwerken in, en in de buurt van, Purmerend zijn door hem ont worpen en gerealiseerd. Lankelma over leed in 1909. Zijn zoon Jan nam de zaken over en concentreerde zich na enkele zakelijke missers op de modernisering van de tegelfabriek en op een nieuw bedrijfgespecialiseerd in grondborin gen speciaal voor brongasinstallaties. Uit deze activiteiten ontstond een bloeiend bedrijf gespecialiseerd in geotechnisch bodemonderzoek dat tot op heden actief is onder de familienaam Lankelma. Barend Johan Risselada (ofReselada) geboren op 27 maart 1845 te Sneek, was steenbakker van beroep. Lankelma zal hem bij het project betrokken hebben vanwege zijn kennis van de steenbakke rij. Kennelijk was hij goed bij kas waar door hij als borg bij de aankoop van de grond betrokken werd. Hij kwam in mei 1871 naar Schagen waar hij woonde op het adres Loet B 47. Begin november 1874 vertok hij weer naar zijn geboorte plaats. De aankoop van de bovengrond en de bouw van de fabriek In het vroege voorjaar van 1871 vroegen de kerkvoogden van de hervormde kerk van Schagen toestemming van het Pro vinciaal College van toezicht op de ker kelijke administratie toestemming om grond te verkopen. De oude West-Friese dijk, nu Oudedijk. Sinds de bedijking van de polder Burghorn in 1456 was de dijk gedegradeerd tot slaperdijk en na de drooglegging van de Zijpe en de verstevi gingvan de Hondsbossche zeewering, zo goed als overbodig geworden. Op 13 mei 1871 kwamen de kerkvoogden Jan Govers, Jan Bonsen en Jan Asjes als verkopers en Jacob Volkert Lankelma, als koper bij notaris Boonacker om de grondtransactie rond te maken. Voor ƒ1500,— kreeg Lankelma het recht om de bovengrond van een deel van de dijk af te graven. 4

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 6