Bakstenen uitSchagen R.J.M.van de Pol tig vallen van ran winkeliers hun prijzen bleef het bij. bij de over- ieven aan het aar dat een ieven uit de 11799 in Haar- itukken zijn t maar nog erd en dus pen dat de apshistoricus onaal Archief, deze archief- ft. ïtevigvast. ijn oom Jacob 4.05. 1953). Bets Post >ntbreken. foto zijn niet Enige tijd geleden vroeg Jaap de Wit me of ik gegevens had over de steenfabriek. Bij een van zijn speurtochten naar de geschiedenis van de boerderijen in onze omgeving was hij in de Schager Courant twee berichten tegen gekomen waarin sprake was van een steenfabriek in Schagen. In 1875 werden voordelige overmaatse stenen aangeboden en in 1877 was er een 'in werking zijnde steenfabriek met bijgebouwen en ovens' te koop. Ik moest hem het antwoord schuldig blijven. In geen van de mij bekende publicaties had ik ooit iets gelezen over een steenfabriek. Steenbakkerijen vind je vooral langs de rivieren waar de klei in de uiterwaarden voor het opscheppen ligt en de eindproducten gemakkelijk via het water afgevoerd kunnen worden; zo was mij geleerd in de aardrijkskundeles. Mijn nieuwsgierigheid was echter gewekt en ik ben dus op zoek gegaan. De resultaten van deze zoektocht vindt u in het navolgende artikel. Waar stond de steenbakkerij? De openbare verkoping van de fabriek zou plaatsvinden in "het Noord-Hollands Koffiehuis bij de heer A. Knikker, op donderdag 25 januari 1877 des namiddags te een uur, ten overstaan uan notaris Boonacker". Deze advertentie bood twee aanknopingspunten: 1. de fabriek was voor 1877 'n bedrijf; 2. er moest in de stukken van notaris Boonacker een akte te vinden zijn met informatie over de openbare veiling. Op de topografische kaart van Schagen (schaal 1:25000) die in 1880 is uitgege ven staat inderdaad een steenoven ver meld en wel aan de Oudedijk ongeveer 300 meter noordelijk van de boerderij Het Zeegebuurte. De oven is echter gron dig afgebroken want ter plaats er niets meer van te zien. Mogelijk hebben de volkstuinders die hier jarenlang hun gewassen teelden nog resten gevonden tijdens hun spitwerk. Op een latere kaart verkend in 1877 en gedeeltelijk herzien tot 1914 en uitgege ven in 1923 staat de steenoven nog steeds aangegeven. Dit zou betekenen dat de steenoven in 1914 nog steeds aanwe zig was, waarom staat hij dan nergens beschreven? De steenfabriek is zeker van lokaal belang geweest want hij staat vermeld in het "Verslag uan den Toestand der Provin cie Noordholland" over het jaar 1871. In de paragraaf gewijd aan de fabrieksnijver heid staat dat er in Schagen een steen bakkerij is met 2 ovens en waar 8 a 10 per sonen werkzaam zijn die worden betaald naar mate er afgewerkt is; oproepkrach ten dus! Uit het overzicht in bovengenoemd ver slag blijkt dat er in de provincie slechts twee bedrijven zijn die zich toeleggen op de fabricage van grof keramiek. 'Bij de kleimolen' Schoolplaat van C. Jetses. 3

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 5