Schagen en de oorlog van 1799 Correcties en aanvullingen op het vorige nummer Tijdens de oorlog van 1799 was Schagen een belangrijke legerplaats. Verschil lende contingenten buitenlandse troepen werden hier gelegerd. De soldaten wer den ingekwartierd bij burgers of werden ondergebracht in het slot en de kerk op de Markt. Je zou verwachten dat de aan wezigheid van grote aantallen soldaten in zo'n kleine plaats tot conflicten zou lei den die belangrijk genoeg waren om offi cieel te behandelen en in de gemeentelij ke stukken te vermelden. In het gemeen tearchief was niets van belang te vinden het lijkt alsof of er geen inval geweest is! We moesten het doen met de klacht in de notulen van het gemeentebestuur dat de Engelse troepen zich schuldig maak ten aan plundering, het lastig vallen van vrouwen en het bedreigen van winkeliers met brandstichting, als zij hun prijzen niet zouden verlagen.Daar bleef het bij. Enkele jaren geleden bleek bij de over dracht van de Schager archieven aan het Regionaal Archief in Alkmaar dat een belangrijk deel van de archieven uit de periode rond de oorlog van 1799 in Haar lem lag opgeslagen. Deze stukken zijn naar Alkmaar overgebracht maar nog niet volledig geïnventariseerd en dus slecht toegankelijk. We hopen dat de heer Aten, die als waterschapshistoricus kind aan huis is in het Regionaal Archief, nog enige onthullingen uit deze archief- delen voor ons in petto heeft. Bij het portret van architect Vlaming op blz. 13 Josephus Regnerus was geen Medem- blikker maar een geboren en getogen Schagenaar. Zijn ouders Cornelis Nico- laas (Medemblik 1839 - Schagen 1903) en Meijntje Snel (Medemblik 1841 - Schagen 1926) zijn in de 19e eeuw naar Schagen gekomen waar zij woonden aan hetRensgars. Weer blijkt dat niet alle bronnen - in dit geval een krantenknipsel - even betrouwbaar zijn en zoveel moge lijk gecontroleerd moeten worden. Bij de foto van de Molenstraat op blz. 16 De fam. R. de Moei herkende vier personen op deze foto. De kleine Peter Goedhart (27.06.1918-11.05.1998) houdt de hand van zijn vader Jacob (26.03.2886 - 20.07.1967) stevig vast. Links van de jongen staat zijn oom Jacob Jozef de Moei (5.03.1896 -14.05.1953). De jonge vrouw met strik is Bets Post waarvan verdere gegevens ontbreken. De overige personen op de foto zijn niet bekend. gev tijd Op ged ven aan stee zig bes

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 4