Uit de collectie von Museumboerderij Vreeburg Gerard Koel jn de Top 10 van de 'Bestverkochte Nederlandse non-fictie boeken' staat de laatste 2 jaar Het zunjgen van Maria Zachea. Een boek over Oma Koelemijers ziek bed eind jaren vijftig van de vorige eeuw, geschreven door haar kleindochter Judith Koelemijer. Een groot katholiek, maar arm, hoveniers gezin uit Wormer waar men na de tweede wereldoorlog uit ASEF-kunstmestzakken jongensonder broeken maakte. Het waren ruwe, linnen, rood-wit-blauwe zakken. Bakker Blokker uit Sint Maarten verza melde eind 1945 bloemzakken uit de Ver enigde Staten voor de voetbalvereniging 'Sint Boys'. Sportldeding, NikeofAdi- das, was na de oorlog nog niet te koop. De linnen zakken werden door de moe ders uit het dorp vermaakt tot voetbal broeken. In Museumboerderij Vreeburg is het komende museumseizoen boerengoed tentoongesteld waaronder een aantal, zeer oude lange jaegeronderbroeken (jaeger fijn wollen weefsel voor onder goed). Onder de vele keren verstelde en gestopte lange onderbroeken is ook een lange onderbroek te zien gemaakt uit een meelzak. Aan de binnenkant van de lin kerbroekspijp is duidelijk te lezen: Gold Medal Flour U.S.A. 50 Kilos. In de rechter pijp staat: Grutter fa. jns. er onder staat: den. Verder is in een soort logo te lezen: Washburn's Trade Mark Gold Medal maar ook: washburn crosby co hardwheat en Top Patent. Aangezien 'flour' in het Nederlands bloem betekent en 'wheat' staat voor tarwe is de lange onderbroek waarschijnlijk gemaakt uit 2 verschil lende zakken. Aan de rechter kant is heel knap, een broekzak genaaid; in de zak staat een grote afbeelding van het 'Vrijheidsbeeld' in New York. Door die broekzak vraag je je af: is het nu een lange onderbroek of was het bedoeld als werk broek, misschien een zomerpantalon? In ieder geval is het gemaakt uit onver slijtbaar materiaal. Aan het einde van de tweede wereld oorlog werden deze meelzakken van 50 kilo uit het vliegtuig gedropt; het moest dus wel sterk linnen zijn. 20

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 22