Een asbak Soms wordt de Historische vereniging het een en ander door een verenigingslid geschonken. Vaak is dat een fotoboek of een verzameling krantenknipsels. Door de inhoud is het dan ook duidelijk waar het over gaat. Maar vorig jaar kregen wij van mevrouw Roep uit Schagen toch iets anders. Niet op het eerste gezicht, want het is een asbak zoals uit de foto blijkt. Maar toen het aan een nadere beschouwing onder worpen werd, kwamen toch een paar vra gen naar voren. Vragen zoals: wie heeft het gemaakt en wanneer en van welk materiaal en hoe. Ook rijst dan de vraag waarom er een Davidsster in staat. Het waren vragen die mevrouw Roep niet kon beantwoorden. Voor de vragen 'hoe' en 'loaaruan' heb ik de heer Rabenberg gevraagd of hij naar die mysterieuze asbak wilde kijken. Meneer Rabenberg is een lid van de ver eniging waarvan ik wist dat hij onderzoe ken naar metaal gedaan heeft. Nadat hij het volume en het gewicht bepaald had kwam hij tot de conclusie dat de asbak van een aluminium legering gemaakt is. Een legering waar hoogst waarschijnlijk ook zink in zit. Hij noem de ook een aantal mogelijkheden hoe de asbak gemaakt is. Het meest waarschijn lijke is dat het gemaakt is door iemand die niet over een goede gietvorm beschik te. Waarschijnlijk heeft de maker ervan in een zandbed een afdruk gemaakt van een andere asbak en met behulp van een andere vorm de Davidsster er in gekre gen. Misschien dat een van de leden van de vereniging deze asbak herkent en over de achtergronden ervan meer kan vertellen Graag uw reacties naar Ton Veldman (0224 214201).

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 21