Cabaret Jan Buisman jr. ri9 trum >g rijen t aan zoals i en ten aan tieh liedenis n en bij Dick de Hoogerdijk zenden aan ;en op het hedendaagse 1 uitgenodigd vereeuwigen. rkochtwor- oel. 1 beteke- tstgelegd en ellingsca- ït tot stand in Schagen i. Deze unie- rkte oplage te Het ligt in mijn bedoeling om tussen nu en de verschijning van het boek over de revue, dan wel het cabaret, van Jan Buisman een aantal stukken of fragmenten in de Kakelepost te publiceren. Ik hoop daarmee reacties op te roepen, dan wel mensen te mobiliseren die zich allerlei voorvallen weten het herinneren of ergens - op zolder? - nog informatie hebben over dit legendarische fenomeen. In al die gevallen geldt: bel F.Timmer, tel 0224-215261. Jan Buisman had kennelijk het artiestenvak in het bloed. Z'n moeder kwam uit de Langendijk en deed daar ook aan toneel; z'n vader deed in koolplantjes. Op n-jarige leeftijd gaf hij, samen met Piet Deutekom, Antoon en Wim Borst-en niet te vergeten de eigenaar van de lokaliteit Piet Deutekom, voorstellingen in de kippenboet van de laatste. "'t Was absoluut geen amateur- werk, want de entree was niet minder dan anderhalve cent." En "ik zong daar liedjes van Albert Bol of Willem Kiela, die ik vanaf de grammofoon geleerd had". In 1927, Buisman is dan i6(!) wordt zijn eerste revue opgevoerd in het Noord-Hollandsch Koffiehuis, getiteld 'Geldgenoeg'. De Scha- ger Courant is-na enige scepsis - redelijk enthousiast. Behalve een paar foto's is er over deze eerste revue, voor zover wij weten, weinig bewaard gebleven. Wel weten we uit het kran tenbericht dat er zo'n vijftig mensen bij deze revue betrokken waren en... Dat deze voor stelling was georgani seerd ten behoeve van het toestellenfonds van gymnastiekvereniging Lycurgus(l). Wel weten we dat er - ook in Schagen - in die jaren een moordende concurrentie was tussen allerlei landelijke revue-gezelschappen die ook in de provincie optraden. De advertenties uit de Schager Courant spreken in dit verband boekdelen. Naast het Noord-Hol- landsch Koffiehuis speelde ook Theater Royal een hoofdrol. Jan Buisman's tweede revue, geti teld 'Snap jij 't die op zondag 19 februari 1928 in het Noord-Hol landsch Koffiehuis in première gaat, blijkt echter moeiteloos te kunnen concurreren met die pro fessionele buitenwacht: een volle zaal en levende kritieken. In zijn 'Op klompen door Schagen' relativeert Jan Buisman zijn eigen inbreng: "Juist de onderlinge Noord-Hollandsch Koffiehuis L. ZWAAG SCHAGEN. ZONDAG 19 FEBRUARI 1928 le Opvoering der REVUE door Jan Buisman, schrijver der Revue .GELD GENOEQ". 2 bedrijven. 24 talereelen. Costumes geleverd door de firma RIDDER1KHOFP. Hoofdrollen: J. Buisman en mej. M. Smldt, rflej, Zwaag, Rezelman, den heer Bakker, mej. de Gilde. 50 Medespelenden. Finales: Hulde non de Olympiade en Hollywood. ENTREE: voorverkoop f0.80, aan de zaal f 1.00. Aanvang 8 uur. Plaatsbespreking dagelijks aan het Nd.-Holl. Koffiehuis 4 10 ct. extra. BAL NA. samenwerking van zo'n zestig personen is de grondslag geweest voor vele uitverkochte zalen. Natuurlijk hadden we de steun van de heer en mevrouw Schenk (uitbaters van het Noord-Hol- landsch Koffiehuis). Vooral door de laatste, want de costuums wer den voor tachtig procent door de medewerkers zelf vervaardigd." Aan de revue 'Snap jij 't?'deden, volgens het programma, de vol gende personen mee: de heren Jan Buisman, A. Blaauwboer, Bak ker, G. Boontjes, Blauw, Mulder, Schoorl, Molenaar, Jimmink, Zwart,... en de dames Marie Smit, M. Hartog, Marie Delver, Nelly Rezelman, Jansje Smit, H. v. Vliet, Tr. Louw, Willy de Gilde, Nelly Zwaag, J. Blankman, Minbe Borst en Heintje van Vliet. Voor de muziek zorgden dhr. A. Vader (piano), dhr. Prins (viool) en dhr. Velders (viool), regisseur was dhr. Timmerman. Vraag van mij: Wie bezit er foto's van deze voorstelling? Wie bezit er foto's van deze spelers, zodat ze een gezicht krijgen? Wie bezit er foto's van het Noord-Hollandsch Koffie huis? Reactiegraag aan: F. Timmer Doornenhof21 1741 ZE Schagen telefoon 0224-215261 15

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 17