Slecht volk met kwade plannen De inbraak van 1808 door: DaphneAndjal en Ton Veldman Het is Zaterdag 16 april 1808 en het is een kwade dag. Het is de dag dat Salvi Rous de nachtschuit van Utrecht naar Amsterdam neemt en waarmee hij gebeurte nissen in gang zet die zijn leven zullen veranderen en die in Scha- gen voor veel commotie zullen zorgen. Hij heeft zijn vrouw verteld dat hij in Amsterdam of Rotterdam werk gaat zoeken. Maar als hij in Amsterdam is, gaat hij door naar Alkmaar en verder naar Schagen. Daar heeft hij tot eind februari als losarbeider gewerkt'. Maar Salvi heeft andere plannen in Schagen dan werk. De avond van 17 april gaat hij om 11 uur het pad op dat loopt van de Laan tussen de hui zen van Dirk Tromp en Pieter Olij. Hij klimt over een schutting en staat achter de Rooms Katholieke kerk. Stilletjes haalt hij een raam uit de sponning en klimt de kerk in. Daar binnengekomen rooft hij vijf zilveren kandelaars, een wie- rookscheepje en nog veel meer. Dan verdwijnt hij via de sacristie en gaat weer op weg naar Amster dam. Groot is de consternatie de vol gende dag. Meteen worden zoek acties georganiseerd en zoekt men de omgeving van Schagen af naar slecht volk. Maar de dief heeft al een veilig heenkomen gezocht. Al wat er duidt op de inbraak zijn het uitgenomen raam dat op een waterbak lag, een sme rige streep op de muur en afdruk ken van een spitse schoen. Als Salvi weer in Amsterdam is neemt hij zijn intrek in het loge ment 'de Rijzende Zon'2. Dan doet zich een probleem voor. Hij heeft wel een rijke buit, maar kent geen 'betrouwbare' heler 3. De volgende dag waagt Salvi de sprong en gaat bij een zilversmid aan de derde Utrechtsestraat naar binnen. Hier verkoopt hij een gedeelte van zijn buit voor achttien gulden. Diezelfde mid dag komt hij weer terug met nog een gedeelte en ook dit verkoopt hij. Nu krijgt hij er zelfs zesen dertig gulden voor. Dan maakt hij een kapitale fout. Hij geeft de smid wat geld met de boodschap dat de smid zwijgen moet en het gekochte niet moet etaleren. Hij belooft de smid de volgende dag met nog meer zilverwerk terug te komen. De volgende dag is Salvi al vroeg op. Om zes uur die ochtend gaat hij eerst wat koffie drinken L Dat doet hij op een voor hem strate gisch punt, tegenover de smid. Als hij ziet dat de zilversmid er is gaat hij weer naar binnen, praat wat met hem en belooft over een kwartier met de rest terug te zijn. Wanneer Salvi dat later doet en nog meer zilverwerk uitgespreid heeft komt er een klant binnen, even later gevolgd door nog een klant. Helaas voor Salvi waren het geen klanten, maar had de smid hem verraden 5. Tijdens het verhoor probeert Salvi eerst nog een onsamenhangend verhaal op te hangen. Hij ver telt dat hij een zak voor een Itali aan, Louis genaamd, mee naar Amsterdam genomen heeft. Hij heeft van die Italiaan wat geld gekregen en heeft hem geen vra gen over de inhoud gesteld. Ech ter, hij bekend al snel dat hij de inbreker te Schagen is. De zaak tegen Salvi dient in Scha gen en baljuw Honingveld maakt er werk van want Salvi wordt nog vier maal verhoord. Maar het is dan ook een belangrij ke zaak. Diefstal uiteen godshuis wordt als een heel zwaar misdrijf beschouwd. Het wordt steeds duidelijker dat Salvi 6 helemaal alleen gehandeld heeft, want het verhaal van de Italiaan blijkt een uitvlucht te zijn. De vrouw van Salvi en haar ouders sturen een brief naar de rechtbank waarin zij melden absoluut niets te weten van de kwade plannen van Salvi Volgens hen was hij op weg naar Amsterdam om werk te zoeken. Ja, de baljuw vindt het een zeer ernstige zaak. Zijn eis, hij treedt op als wat men nu de officier van justitie noemt, baseert hij op een wet uit 16148. Salvi beroept zich op zijn armoede en dat hij gesto len heeft om zijn vrouw en kind te kunnen verzorgen. Maar dat helpt niet, de straf die geëist wordt is dan ook de zwaarst denkba re straf namelijk de dood door ophanging^. Inmiddels is er een schrijven aan de rechtbank gericht door advo caat T. Asma uit Alkmaar. Hij schrijft dat als het vonnis inder daad de doodstrafis, de 'minis ter van Justitie en Politie' en de 'Advocaat fiscaal en Procureur des Konings' toestemming voor de executie moeten geven. Dan wordt er op 28 mei uitspraak gedaan. Het vonnis is niet de doodstraf, maar wel een hard vonnis. Het luidt dat Salvi in het openbaar dat wil zeggen voor het stadhuis, terwijl een strop om zijn nek hangt, gegeseld zal worden. Om vervolgens te wor den gebrandmerkt. Als aanvul lende straf wordt hij veroordeeld tot vijfentwintig jaar tuchthuis en verbanning voor dertig jaar uit het voormalig departement Holland. 12

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 14