telefoongids >zoekt, dan n bestaat niet, Schagen heb- die deze naam gen. Ze woon 1 de Nes. I in oktober dan is hij het nelis en is Zijn vader ouwd, onder laat namelijk in riksz Weeland' >uwt Maarten Wee rde maal. In de ïoemt hij zijn moe- ihoven. n 1824en inde den wordt zijn eCornelis Lijn- d. en voordat ook burgerlijke stand 'd wordt in Scha- laal het overlijden 1 Lijnhoven. 1 wordt zoals dat AajjeLijnhouen, oud mgehuwd ouerleden" Op 7 november 1810 "geevt Dirk Winkel 't Lijk (aan) uan Antje Lijn hoven Oud 77 jaren alhier ouerleden nalatende uier kinderen..." Als Antje Lijnhoven trouwt met Jan Klaas Bonsem (op 11 april 1760 in Schagen) heet ze Antje Cornelis Nes. Hun kinderen ver melden alle vier de naam van hun moeder als Antje Cornelis Lijn hoven, of als Antje Cornelis Nes. Wie was Cornelis (Lijnhoven) (Nes), die tenminste drie doch ters kreeg, Maartje, Anna en Aafje geheten? Het lijdt immers wei nig twijfel dat het hier gaat om drie zussen. Er is er maar een die in aanmerking komt, namelijk Cornelis Harks Nes, getrouwd met Maartje Jans. Cornelis Harks woonde aan de Nes in Schagen en had een boerderij, net als zijn broer Sijmen Harks. Uit kadas trale gegevens, en uit gegevens de onroerend zaakbelasting betref fende (de verponding heet dat dan) wordt dat duidelijk. Jaap de Wit, de boerderijdeskun- dige bij uitstek als het gaat om boerderijen in Schagen en als het gaat om typen en geschiedenis van boerderijen in ruime zin, kon beide boerderijen lokaliseren. Ze liggen inderdaad aan de Nes, de ene 'staat' er nog. De andere is weg, of liever op de plaats van de een staat nog steeds een boerde rij, de plaats van de ander is nog steeds (of net niet meer, door de nieuwe wijk) een verhoging in het landschap. Cornelis Harks is niet bekend als Lijnhoven. Hoe nu? In de 17e eeuw zijn er in Haarlem twee Lijn- hovens, Dominicus van Lijnhoven en zijn zoon Nicolaas van Lijnho ven, de laatste werkt in Italië als decoratieschilder. Beide maken door het huwelijk van de vader deel uitvan de familie Peetoom uit Haarlem. Tot nu toe is er geen ver binding tussen deze Lijnhovens Karei Numan uit de 17e eeuw en de dochters van Cornelis Harks uit de 18e en het begin van de 19e eeuw. In stukken van de Schepen van Schagen komt de naam Lijnhoven echter ook voor. Het gaat om een Marijtje Lijnhoven (mooi, denk je dan), maar... deze Marijtje is van een of twee generaties eerder en dat vergroot het raadsel van de naam alleen maar. Ligt de oplossing in de naam van de boerderij waarop ook Cornelis Harks woonde? Heette de boer derij die aan de Nes stond, Lijn hoven? In de 18e eeuw werd er rondom Schagen vlas (vlas linum lijn) verbouwd. We kennen het van lijnbaan. Boerderijen heetten niet zelden -hof of-hoven, zo heten ze ook nu nog. Veronderstellen is een, bewijzen is twee. Als dat laatste mogelijk blijkt, dan weet ik waaraan een van mijn oudgroot moeders haar achternaam ont leende. Oudgrootmoeder? Ja, dat gaat zo: vader/moeder, grootvader, over grootvader, betovergrootvader, en daarna volgt oudvader, oudgroot vader, oudovergrootvader, oud betovergrootvader. Dit ter voor koming van betbetbetbetover- grootvader. De volgende groep wordt aangeduid door voor de bovenstaande acht het voorvoeg sel 'stam' te zetten (dan heb je dus 16 generaties), de volgende krij gen het voorvoegsel 'ede!' ervoor (opnieuw zijn nu 32 generaties benoemd), de volgende het voor voegsel 'voor' (dan heb je er 64) en de laatste 'aarts'. Zo kun je zonder moeite 128 generaties benoemen. De laatste heet dus te zijn je aarts- vooredelstamoudbetovergrootva- der, zo'n slordige 42 eeuwen gele den levend, waarvan acte.

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 13