Lijnhoven Bronnen: J. Otsen, 100 Jaar Lankelma, Alkmaar 1996 (Internet: www.Lankelma.nl) R.P. Stoffels, Kort historisch overzicht van de baksteen- en dak- pannenproductie in Nederland (Internet: www.grofkeramiek.nl) Regionaal Archief Alkmaar, Not. Archieven na 1842, not. Boonacker Schagen Gemeente Archief Zaanstad, Not. Archieven na 1842, not. Donker ter Nomes, timmerman, beiden uit St. Maarten. Hadden deze vier iets afgesproken? Jan Blaauboer stond borg voor Pieter Nomes bij de aankoop van de ovens, die twee kenden elkaar dus. De ander twee zullen ook wel goede bekenden zijn geweest. Omdat zij gevieren de grond bezaten hoefden de ovens niet direct te worden afgebroken. Mis schien zijn ze zelfs wel stenen gaan bakken? Tenslotte was de steen machine nu eigendom van Nomes. Welke gereedschappen zij nog meer gekocht hadden op de ochtendvei ling weten we niet. De namen van de kopers staan niet in de akte vermeld. Maar wie had er interesse voor de spe ciale steenbakkersgereedschappen zoals handvormen en vormtafels? Er was nog voldoende grond voor handen om stenen van te bakken.. Heeft de steenfabriek toch nog een beperkte doorstart gemaakt? Dit zou een verklaring kunnen zijn voor de vermelding van de steenoven op een topografische kaart die gedeeltelijk is bijgewerkt tot 1914. 'Om de steenoven' Schoolplaat van C. Jetses. Als je in de nationale telefoongids de naam Lijnhoven opzoekt, dan vind je niets. De naam bestaat niet, of niet meer. Maar in Schagen heb ben mensen geleefd die deze naam als achternaam droegen. Ze woon den vermoedelijk aan de Nes Als Maarten Weeland in oktober 1762 wordt gedoopt, dan is hij het kind van Marijtje Cornelis en is hij 'in onegt' geboren. Zijn vader is bekend, maar getrouwd, onder naam van Maarten staat namelijk in het doopboek 'Hendriksz Weeland' Op 7 no Winkel hoven 01 nalatend Als Antj Jan Kla: 1760 in Corneli melden moeder hoven, 1 Wie wa: (Nes), c ters kre geheter nig twij drie zus in aanrr Corneli met Ma woonde en had broer Si trale ge; onroere fende (c In april 1814 trouwt Maarten Wee land voor de derde maal. In de huwelijksakte noemt hij zijn moe der Marijtje Lijnhoven. Maarten sterft in 1824 en in de akte van overlijden wordt zijn moeder Marijtje Cornelis Lijn hoven genoemd. In de laatste jaren voordat ook in Schagen de burgerlijke stand wordt ingevoerd wordt in Scha gen nog tweemaal het overlijden gemeld van een Lijnhoven. Op 7 april 1809 wordt zoals dat heeft Lijk van Aajje Lijnhouen, oud 74 jaren, alhier ongehuuid overleden" aangegeven.

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 12