De NV Noord-Hollandsche Steenfabriek Na drie jaar vonden Jacob Lankelma en Jan Benit de financiële basis van hun bedrijf kennelijk te zwak. Zij zochten deelgenoten om samen met hen door te gaan. Luitje Visser, een landbouwer uit de Beemster, en Jacobus Fortuin Pz, een koopman uit Wormerveer, verklaarden zich bereid om het zakelijk avontuur aan te gaan. Besloten werd tot het oprichten van een Naamloze Vennootschap. Op 15 september 1874 kwamen genoem de heren samen op het kantoor van nota ris Meindert Donker te Zaandijk om de oprichttingsakte van de NV Noord-Hol- landsche Steenfabriek te tekenen. De vennootschap, die voor 25 jaar werd aangegaan, was gevestigd in Wormer veer en had tot doel de door Lankelma ingebrachte grond, met de aan te kopen roerende en onroerende goederen, ste nen te fabriceren en die te verkopen. Het maatschappelijk kapitaal werd bepaald op ƒ60.000, verdeeld in 240 aandelen a 250 gulden. De eerste deelnemers waren: Jan Christiaan Benit voor 48 aandelen; Jacobus Volkert Lankelma voor 6 aande len; Barend Johan Risselada voor 16 aan delen; Luitje Visser voor 48 aandelen en Jacobus Fortuin Pz., die aangesteld werd als directeur, voor 42 aandelen. De overige aandelen zouden binnen 15 jaar geplaatst moeten worden. Voor de betaling bracht Lankelma de grond en de gebouwen in en Benit de machines en gereedschappen. De heren hadden kennelijk vertrouwen in het bedrijf. Zij wisten dit vertrouwen over te brengen op Remmert Laan een beken de Zaanse ondernemer die deelgenoot werd in de onderneming. De NV koopt de grond De kerkvoogden van de hervormde gemeente waren in de loop van de tijd tot andere gedachten gekomen en hadden besloten om de grond aan de Oudedijk te verkopen. De overdacht vond plaats op 24 juni 1875 bij notaris Boonacker. Voor ƒ2500,— werd de NV eigenaar van de grond en wat water gelegen langs de Oudedijk. Bleef staan dat er jaarlijks tot 1881 nog ƒ150,- aan de hervormde gemeente betaald moest worden voor de afgegraven grond zoals in 1871 bepaald was. De verkoop van stenen gaat niet zo voor spoedig als men wel wenste. In augustus 1875 worden er partijen stenen verkocht tegen een lagere prijs, kennelijk moest men er vanaf. Liquidatie van de NV Ondanks het feit dat er nog tot 1880 grond afgegraven kon worden besloten directeur Jacob Fortuin Pz. en de com missarissen Remmert Laan en Luitje Vis ser Cz. uit de Beemster, die Jan Christi aan Benit had opgevolgd, tegen het einde van 1876 de NV te liquideren. Binnen twee jaar was de onderneming kennelijk op een fiasco uitgelopen. Naar de ach tergronden van deze mislukking kun nen we slechts raden. Waren de stenen te duur, was de kwaliteit niet goed of was de afzetmarkt te klein? Met de vondst van de papieren van de vennootschap zou het raadsel opgelost kunnen worden. Deze zullen wel verloren zijn gegaan. In een extract uit de notulen van de ver gadering van 2 september 1876 der Noord Hollandsche Steenfabriek geves tigd te Wormerveer lezen we dat besloten is een liquidatie commissie te benoemen bestaande uit de heren Jacobus Fortuin Pz. en A.C. van Haeften. "De daarom te maken onkosten zullen hen uit de kas der vennootschap worden vergoed, bene vens aan ieder der beiden benoemden tweehonderd gulden voor hun bemoeiin gen." Geen slechte regeling voor een tijd waarin de jaarwedde van Schagens bur gemeester 700, de secretaris 500 en de ontvanger 300 gulden bedroeg. 'Nieuwe' eigenaars Op 25 januari 1877 's middags om een uurvond er, in hetNoord-Hollandsch Koffiehuis, ten overstaan van nota ris Boonacker een openbare verkoping plaats van "een in werking zijnde steenfa briek met bijgebouwen en ovens". Voor 3575,— werd de complete steen- 8

Kakelepost - Schagen | 2004 | | pagina 10