Op de plaats van deze kapitale boerderij aan het eind van de Dorpen staat nu een stolpvormig geheel waarin meer dere wooneenheden zijn ondergebracht. Heddes van langhuisstolp tot Noord- Hollandse stolp werd omgebouwd. Gelukkig zijn er, behalve Jack nog meer particulieren, die het op zich nemen oude vervallen stolpen op een verantwoorde manier te restaureren, te herstellen of te herbouwen, om ze op de juiste wijze aan ons nageslacht over te kunnen dragen, zodat zij die na ons komen, zich nog enigszins kunnen voorstellen waarin men vroeger boerde. Hoe een boerderij er vroeger van buiten uitzag is te zien aan de fraaie stolpen: Nes 40, Grotewal 46, Haringhuizerweg 1 en Grotewaller- weg 14. Intern is alleen het vierkant nog te zien. De stallen, de dars en het achterom zijn vervangen door eigentijds wooncomfort. Maar er zijn er buiten deze vier nog zeventig in Schagen. Hieronder bevinden zich gelukkig nog een groot aantal goed onderhouden stolpen. Er is ook een aantal meegeteld dat enige kenmerken van een stolp heeft. Bijvoorbeeld het pand Hoep 24 waar een autobedrijf in was gevestigd en dat gesloopt lijkt te gaan worden; het pand Loet 32 met een echt vierkant, had grote darsdeuren en een koestal en een stolpschuur op Tolke, welke bij verbrande boerderij Imkewerf behoorde. Het boerderijtje aan de Halerweg 11 is wel meegeteld, maar bezit geen vierkant. Beide laatste zijn nog wel agrarisch in gebruik. Van de vierenzeventig getelde stolpen zijn er nog zestien bij veehouders in gebruik. Ongeveer tien vallen er onder de categorie hobbyboeren, zoals een stalhouderij, een schapenhouderij, een camping en artsenpraktijk. Twee stolpen werden onbewoond aangetroffen. Vijfenveertig boerderijen worden door particulieren bewoond en onderhouden. Tegenover hen, inclusief de veehouders die een stolp onderhouden, zou de overheid wel eens wat toeschietelijker kunnen zijn met het verstrekken van subsidie voor noodzakelijk groot onderhoud, of een andere vorm van lastenverlichting. Op deze wijze zou de overheid mee kunnen werken aan het behoud van dit culturele erfgoed. We willen de boerenbehuizingen toch zo gaaf mogelijk aan het nageslacht overleveren. Als dat lukt mogen de namen van deze eigenaars met respect uitgesproken worden. 6

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 8