nog niet helemaal voltooid. Het zal echter niet lang meer duren of de laatste blinde vlekken op de West-Friese kaart zijn ingevuld. Bij een tussenstand van het Project Inventarisatie Boerderijen werden afgelopen jaar al 3569 formulieren bij de stichting ingeleverd. Deze formulieren gingen vergezeld van 5579 foto's. Het door de Stichting geschatte aantal van 4000 stolpen in Noord-Holland, zal dus vrijwel overeen komen met het straks totaal aantal ingeleverde formulieren. Van deze boerderijen zijn er 400, of 10% als officieel monument geregistreerd. Hoewel het onmogelijk - en ook niet nodig is - alle boerderijen als monument te bestempelen, is het wel mogelijk en zeer wenselijk, dat met genoemde gegevens een beleid kan worden gevoerd tot behoud van de nog aanwezige stolpen. Ook Schagen is geïnventariseerd Wat is er nog van de Schager boerderijen over en wat voor soort stolpen zijn het? Het aantal stolpboerderijen van Schagen heeft in de periode van grote economische welvaart in de zuivelafzet rond 1870, ooit ca. 120 stuks bedragen. Er zijn in Schagen geen buitengewoon fraaie stolpen meer zoals in Twisk of onder Hoogwoud. Zij waren echter wel praktisch en doorgaans van het Noord- Hollandse type. De oude boerderijen - voornamelijk langhuisstolpen en West- Friese stolpen - zijn grotendeels opgeruimd, d.w.z. verbrand, en dooreen ander type vervangen. De meeste branden vonden plaats in de zomer tijdens 'zwaar' onweer. Het vee liep dan in de wei, en de boeren waren meestal goed verzekerd. Men mag niets suggereren over opzet, maar er gingen er soms wel twee tegelijk in een nacht. De verzekeringsmaatschappijen werden, als de schade was uitgekeerd, vaak openlijk via een advertentie in de krant, bedankt door de getroffenen.Hoe dan ook, zo werden in een betrekkelijk kort tijdvak veel oude boerderijen stelselmatig vervangen door het meer doelmatiger en grotere Noord-Hollandse type dat er nu nog staat. Ruim een eeuw lang hebben deze boerderijen aan de eisen en wensen van de melkveehouders kunnen voldoen. Schaalvergroting en een andere bedrijfsvoering maakte ca. 40 jaar geleden een einde aan het gebruik van deze oude vertrouwde stolpboerderijen. Veel weidegrond werd opgekocht voor nieuwbouw waardoor de agrarische activiteiten werden gestaakt. Sommigen werden zelfs in de brand gestoken voor blus oefeningen. Zo waren ze tevens snel opgeruimd voor het bouwrijp maken van de gronden. Onverantwoorde aanpassing Van de overgebleven boerderijen werd de raamindeling in de voorgevel rond de zestiger jaren van de afgelopen eeuw sterk gewijzigd omdat meer licht in de woonvertrekken wenselijk was. De luiken, om de vensters af te sluiten waren toen meestal al verdwenen. Van de juiste kleuren trok men zich niets meer aan. Bij sommige boerderijen werd het riet vervangen door golfplaten. De achter schoorstenen verdwenen van de daken, omdat zij al jaren niet meer gebruikte werden en daardoor vervallen raakten. In Schagen, maar niet alleen daar, moeten we lang zoeken naar een boer derij die zijn beide schoorstenen nog bezit. Lange tijd kwam de klad in boerderijen en werden zij wegens bedrijfssluiting minder goed 4

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 6