het Schager oproer in 1888. Een katholieke vader bracht zijn dochter, die protestants was opgevoed, naar een gesticht voor 'gevallen vrouwen' in Zoeterwoude. Op deze manier wilde hij een einde maken aan haar relatie met een protestantse jongeman. Een deel van de niet-katholieke bevolking was het daar niet mee eens en trok naar de RK pastorie en het Liefdesgesticht waar grote vernielingen werden aangericht. De berichtgeving over deze gebeurtenis in de Schager Courant - die neutraal pretendeerde te zijn - werd door het RK dagblad De Tijd ernstig bekritiseerd. Piet Trapman In december 1890 kwam Piet Trapman naar Schagen waar hij introk bij zijn zwager Jan Winkel die met zijn vrouw Christina, een oudere zus van Piet, aan de Laan woonde. Piet was op 17 juni 1872 in Monnicken- dam geboren als zoon van Franciscus Trapman en Trijntje de Haas. Twee jaar later vertrok hij voor enige tijd naar Nijmegen vermoedelijk om zich te bekwamen in het drukkersvak want toen hij in 1894 terug kwam liet hij zich inschrijven als letterzetter. Hij vestigt zich aan de Laagzijde waar hij samenwoont met zijn moeder die na het overlijden van haar man in 1897 naar Schagen was gekomen. Portret van Piet Trapman alias 'De Heer van Sehag Jan Winkel moest in 1897 wegens persoonlijke redenen afscheid nemen als uitgever/ redacteur van de Schager Courant. Zijn zwager Piet Trapman nam de krant over. Jan Winkel bleef echter nog enige tijd werkzaam bij de krant; stond er eerst op de voorpagina dat de uitgever J. Winkel was, later werd dit P. Trapman met als medewerker J. Winkel. Piet hield er een eigen stijl op na, die hem niet door iedereen in dank werd afgenomen. Mede doordat Trapman conflicten niet uit de weg ging en ze zelfs schiep, groeide de Schager Courant uit tot een dagblad van betekenis voor Schagen en omstreken. Jan Buisman schrijft over hem: "Hij werd gevreesd en vooral door de middenstand want 'Piet kon je maken en breken'. Een was er die finaal schijt had aan Piet Trapman. Dat was burgemeester Cornelissen die vaak op onsmakelijke wijze 'beletterd' werd in de krant. Toen burgemeester Cornelissen twaalfeneenhalf jaar in functie was, verscheen de Schager Courant met een dikke rouwrand op de voorpagina. Toen de verwerkingsinrichting aan de Menisweg werd geopend, stond daar waar de rede van de burgemeester moest staan een groot wit vlak." De drukkerij werd uitgebreid door de aankoop van panden aan de Laan. Deze werden later afgebroken om plaats te maken voor het gebouw dat nu bekend staat als het Trapmancomplex. In 1939 trok Trapman zich terug en verhuisde met zijn echtgenote Anna de Wit naar Bergen waar hij ging wonen aan de Eeuwige laan. Lang heeft hij niet van zijn rust mogen genieten want in 1941 overleed hij. 13

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 15