F De boekdrukker en de beeldhouwer V, V T het! Een diej gest Zoel een prot niet- niet en h vern berii Scht pret dagt Piet In d< naar zwaj Chri de L; Piet' dam Trap later Nijn bekv hij ir inscl Hij v sami over! Scha Links van de ingang zien we de drukker. Rechts van de ingang de wijze uii. P. Trapman staat er op het raam boven de voordeur van de Stoom- boekdrukkerij aan de Laan. Sri ~^'i U kent ongetwijfeld de twee markante sculpturen die de ingangpartij van het Trapmancomplex sieren. Links zien we een drukker die een rol papier door de drukpers leidt en rechts een uil - symbool voor de wijsheid - omgeven door fraai ingebonden boeken. Dit beeldhouwwerk dateert uit de tijd dat hier een florerende drukkerij was gevestigd. Trapman in beeld De eerste telg uit de Trapmanfamilie die in Schagen komt wonen was Christina de echtgenote van Jan Winkel. De in 1857 in Abbekerk geboren drukker/uitgever nam in 1882 de Schager Courant over van T.J.C. Schorer die de krant slechts 'n klein jaar in zijn bezit had. Deze had de krant indertijd overgenomen van de weduwe van de oprichter P.J.G. Diderich. Op 1 oktober 1857 verscheen het eerste nummer van de krant die uit zou groeien tot een belangrijke bron van informatie voor de lezers. In 1866 overleed de eerste uitgever. Zijn weduwe trachtte de idealen van haar man voort te zetten. Dit lukte haar goed tot helaas de politiek roet in het eten gooide. Haar positie als uitgever van de krant werd onmogelijk na haar huwelijk met burgemeester H.R. de Meer (1856-1868). Deze was in 1863 in aanvaring gekomen met de raad omdat hij het had opgenomen voor de Schager Courant. Hij had de manier van handelen van de raad vergeleken met die van buitenlandse totalitaire regimes. Dit conflict noodzaakte het echtpaar de krant van de hand te doen. Onder redactie van Jan Winkel nam de krant een neutrale houding aan op politiek en godsdienstig gebied tot er in 1889 een radicale koersverandering optrad. Jan Winkel werd gedwongen partij te kiezen. Hij betoogde: "Wij zijn Liberaal en Protestant en als zoodanig stellen wij prijs op Vrijheid van geweten en overtuiging!" Deze houding volgde na R.J.M. van de Pol 12

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 14