Voor Rie Kooyman Gij hebt mij vriendelijk doorzien Van Spengler af terug tot Nietzsche. Zo leve ik voort tot lang nadien Door U getekend op mijn fietsje. geven map de vanaf de >1, die later de =bruiken tot jaar gingen zij )nk aan de onder- n de linker- >1. :volg van ïool naar de 1 ontworpen rop het ie Wie was Rie Kooijman? Maria Hillegonda zoals zij officieel heette is op 21 maart 1910 geboren in Oudkarspel. Na haar middelbare schoolopleiding studeerde zij aan de School voor Decoratieve Kunst in Haarlem en de Kunstnijverheidsschool in Amsterdam. Tot haar overlijden op 22 oktober 1984 in haar woonplaats Bergen maakte zij wandschilderingen en illustraties. Zij is vooral bekend geworden door haar strips 'Luilekkerland' en 'De Grote Reis' die zij tekende voor het weekblad Hervormd Nederland. Door haar werk voor het jeugdblad Kris Kras kreeg zij landelijke bekendheid. Voor dit blad tekende zij de strip 'Hoki en Poki' die later (1965 -1968) verscheen in de Volkskrant. Na een teleurstellende ervaring met haar uitgeverij over de copyrights stopte zij in 1969 met het tekenen van strips. Haar illustraties zijn nog steeds geliefd bij verzamelaars. Bij aanbiedingen van jeudboeken op het internet geldt als speciale aanbeveling 'met tekeningen van Rie Kooijman'. Zij wordt dan in een adem genoemd met de andere geliefde Nederlandse illustratrice Rie Cramer. In de Bergense kunstwereld was zij niet geheel onbekend. De grote dichter A. Roland Holst schreef voor haar het volgende kwatrijn: (bij een portret) Naast de betonfiguren aan het schoolgebouw in de Buiskoolstraat is in Schagen nog werk van Rie Kooijman te zien in het oude gemeentehuis. De school staat op de nominatie om gesloopt te worden en het oude gemeentehuis wacht een rigoureuze verbouwing. Het is dus niet ondenkbaar dat deze kunstuitingen aan openbare gebouwen uit Schagen verdwijnen tenzij ervoor de betonplastieken en de wand schilderingen een nieuwe bestemming wordt gevonden. Het zal toch niet zo zijn, dat in geval van het gemeentehuis dat het nieuwe Schager cultuurcentrum moet worden wat oudere kunst wordt vernietigd om plaats te maken voor nieuwe kunst. Bronnen: - Scheen, P.A. Lexicon Ned. beeldendee kunstenaars 1750- 1950 - Lambiek Comiclope- dia. Gegevens over strips en stripmakers. Rie Kooyman. www.lambiek.net - Ter gelegenheid van. Een verzameling van al eerder gepubli ceerde en ongepubli ceerd gebleven kwa trijnen van A. Roland Holst, die hij bij spe ciale gelegenheden aan vrienden en andere relaties op droeg of wijdde, gekozen door J.H.W. Veenstra. Carlina Pers, Haarlem 1981. 7

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 9