De school in de Buiskoolstraat De vraag in het vorige nummer van De Kakelepost om gegevens over de school in de Buiskoolstraat heeft twee reacties opgeleverd. Mevr. Ria Bruin Groot schrijft dat toen zij in 1946 in de Magnusstraat woonde alle ruiten van de school stuk waren als gevolg van de treinbeschieting. De versieringen zijn, naar zij weet, aangebracht door de heer Joon die als gemeente-timmerman in Vreeburg en later in de Buiskoolstraat heeft gewoond. Dat de heer Joon een belangrijk aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de versiering klopt zoals blijkt uit de brief van de heer A.C. Smit die wij hier grotendeels laten volgen. R.J.M. van de Pol De school is nu in gebruik als kinder dagverblijf en biedt onderkomen aan dagactiviteiten centrum De Kroft. "Het gebouw is onder architectuur van de heer P. Rezelman, gemeente architect, omstreeks 1920 of iets eerder gesticht. De groei maakte in 1949 dat uitbreiding nodig was. Dit is gerealiseerd door de bouw van de achtervleugel met drie lokalen uitgevoerd onder leiding van architect Chr. Dekker. Na de bouw van een nieuwe ULO-school aan de Handelsstraat in 1962/63 stond het gebouw leeg en kreeg ik van B&W het verzoek na te gaan of er een kleuterschool van gemaakt kon worden. Dan kon de kleuterschool aan de Julianalaan hiernaar toe verhuizen en kreeg de Openbare school meer ruimte. Er waren voldoende mogelijkheden, maar ook wel problemen. Het grootste probleem waren de ramen. Bij de bouw waren die zodanig gemaakt dat de onderdorpels 1,10 m boven de vloer moesten liggen opdat de kinderen niet gemakkelijk werden afgeleid door het verkeer op straat. Voor kleuters was dat een onmogelijke toestand. Omdat de kozijnen van goede kwaliteit waren hebben we toen besloten die los te hakken en te laten zakken. De ramen hebben we vervangen door de huidige stalen ramen. Het opvullen van de gaten aan de bovenkant met metselwerk was moeilijk in verband met de te gebruiken stenen. Besloten is toen daar betonplaten in te zetten. Alleen beton was echter niet mooi. Ik heb toen voorgesteld de vlakken te vullen met stripfiguren. Omdat bij de 4

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 6