In de Cornelis Bokstraat werden woningen gebouwd voor ambtenaren en arbeiders. SCHAGEN. Corn. Bokstraat door de eigenaar te doen slopen. Een jaar later werd deze kwestie nogmaals, besproken door de gemeente raad. Het Algemeen Burgerlijk Armbestuur had namelijk wél gehoor gegeven aan het verzoek van Het Witte Kruis om leegstaande krotten op te kopen en de gemeenteraad was zeer ingenomen met de pogingen van het armbestuur om de kosten van de armenzorg te verlagen, maar vond toch dat het aankopen van deze huizen eigenlijk meer een taak van de gemeente was. Het armbestuur werd immers al met stijgende kosten geconfronteerd, doordat de armlastigen uit andere gemeenten die zich in de leegstaande huizen vestigden na verloop van enige tijd, velen zelfs al in de eerste winter na hun vestiging in de gemeente, om ondersteuning kwamen vragen. Hierdoor had het armbestuur steeds meer subsidie van de gemeente nodig. Na het besluit van de gemeenteraad om in de algemene politieverordening enkele bepalingen met betrekking tot het afkeuren van woningen op te nemen werden er regelmatig woonhuizen onbewoonbaar verklaard, meestal omdat ze een ter geringe inhoudsruimte hadden en als gevolg daarvan als schadelijk voor de gezondheid ter verdere bewoning niet geschikt werden geacht te zijn. Aan de allerergste woonomstandigheden kwam zo een einde, maar er bleven nog veel woningen over waar het bepaald niet goed toeven was. Nieuwbouw in Schagen In Schagen werden de huizen langs de Stationsweg, de Laan en de Landbouw- straat in de tweede helft van de negentiende eeuw gebouwd. Hoewel de gemeenten met de gezondheidsweten de woningwet van 1901 meer mogelijkheden kregen aangereikt voor de bouw van nieuwe woningen en voor het opruimen van krotten, hadden ook de pogingen van de landelijke overheid om de slechte woonomstandigheden van een groot deel van de bevolking aan te pakken vooralsnog weinig resultaat. In Schagen 12

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 14