heden waren in te bieden, an Kolhorn Barsinger- ed zijn best estanden een de meest idsleer waren, adelige oestand van arbeiders- gevallen Kruis dan ook behuizingen eens ïgezien het en waren, elen moeten zou aantal n gestopt, rden namelijk tige gezinnen erden huur. zou maken bij eoonbare choots paringen op t Witte Kruis krijgen dat lijk was om in 1 te gaan •ote aantallen niet het e agrarische had de :hot. -- In 1881 vertrokken er 326 personen, terwijl zich slechts 220 personen vestigden in Barsingerhorm een vertrek- overschotvan 106 personen! In de jaren daarna schommelde het vertrekoverschot rond de 30 personen. Het vertrek overschot werd veroorzaakt door het grote aantal arbeiders dat de gemeente verliet om zich elders te vestigen. Ook in Schagen trok een deel van de bevolking na 1879 weg om z'ch elders te vestigen, in de hoop daar een betere toekomst op te bouwen. De bevolking van Barsinger- horn en Schagen nam daardoor in het laatste kwart van de negentiende eeuw sterk af. Het gemeentebestuur meende dat het voorkomen van ziektegevallen niet toegeschreven kon worden aan de woningen, zoals Het Witte Kruis suggereerde, maar veeleer aan de onzindelijkheid der bewoners, alsmede aan het gebrek aan goed drinkwater en voldoende voedsel. Bij de arbeiders gezinnen kwamen beslist niet méér ziekten voor dan bij de andere ingezetenen. Bovendien kon de toenemende aanwas van arme gezinnen niet worden toegeschreven aan het bestaan van de vele arbeiderswoningen, maar veeleer aan de algemeene gedrukte toestand der maatschappij. Vooral in gemeenten waar het landbouwbedrijf een hoofdmiddel van bestaan was, werd volgens het gemeentebestuur geklaagd over de kosten der armenzorg. Het aankopen van de betreffende percelen door de gemeente werd niet wenselijk geacht. Het Algemeen Burgerlijk Armbestuur constateerde dat het gemeentebestuur op dit punt machteloos scheen te zijn en vond het slopen van de vele onbewoonbare woningen juist zeer wenselijk, om een verdere toestroom van armlastigen naar Kolhorn te beperken. Besloten werd derhalve om de eigenaar van drie woningen in Kolhorn wegens het missen van huishuur een vergoeding van ten hoogste ƒ200 te geven en deze woningen Aan de Stationsweg werd er gevarieerd gebouwd zoals te zien is op deze foto uit 1904.

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 13