Holloway's Pillen. lit gebeurde ;ebracht. We het hier om ;ing, eer dan en de lander per jaar (g vaste en ën waar het afval it bij de twas of van de gemeenten het gevolg et dichtst bij hadden van .regelen ter ke ziekten, gvan frinkwater- auwelijks medische vas niet erg :nn, ondheid in ■75 in elijke afdeling uis, een an bezig van t bevorderen leling van Igden nog igen en werd >ord- let Witte Kruis aakten onder meer propaganda voor verbetering van de drinkwatervoorziening en van de huisvesting. In Barsingerhorn werd ook een afdeling opgericht. Het Witte Kruis hield zich in eerste instantie vooral bezig met het geven van adviezen over verbetering van hygiënische toestanden. Het drinkwater was overal zo slecht dat een groot deel van de bevolking leed aan allerlei vaak dodelijke ingewandstoornissen. De vier grote epidemieën van Aziatische cholera die in de jaren 1832-1833,1848-1849, 1866-1867 en 1886 plaatsvonden werden mede veroorzaakt door de slechte kwaliteit van het drinkwater. Schoon drinkwater Toen er nog geen waterleiding was, waren de mensen voor hun drinkwater aangewezen op regenwater, dat op de daken der woningen opgevangen en via de dakgoten in bakken verzameld werd. Het slootwater was niet geschikt als drinkwater, want boven de sloten stonden de huissies, waardoor het water werd verontreinigd. Ook pompen die grondwater opnamen waren gevaarlijk. Niet alle huizen beschikten evenwel over een regenbak. Een groot aantal woningen had een rieten dak en omdat het moeilijk is om onder een rieten dak een goot aan te brengen, was bij veel boerderijen de onderste dakstrook met pannen gedekt in plaats van met riet. Om aan de behoefte aan drinkwater tegemoet te komen werd in 1870 de eerste regenbak, met een inhoud van 26 m\ bij de hervormde kerk in Kolhorn geplaatst. Tegen een vergoeding van één cent kon men tien liter water uit deze bak verkrijgen. De regenbak en de aanleg van Diarrhee en ongesteldheden der ingewanden Deze ziekten heerschen altijd, en indien niet behoorlijk daarop acht geslagen wordt, eindigen zij dikwijls noodlottig, liet meest algemeen he kend zijn, dat heide cholera en diarrhee ver oorzaakt worden door de tegenwoordigheid eener onverteerde zelfstandigheid in de maag o(' inge wanden, of van schadelijke stoffen in het bloed, en dat Holloway's Pillen heide gemakkelijk en spoedig kunnen uitroeijen. Zij vereenigeu in eenen verwonderingwekkenden graad zuiverende, genezende, regelende en versterkende hoedanig heden in zich, en oefenen daardoor op ieder inwendig orgaan dien heilzamen en inagtigen invloed uit, zoo noodig om buitensporige werking in het menschelijk ligchaam tegen te gaan, Hol loway's medicijnen kunnen met goed gevolg gebruikt worden, als de middelen om het bloed zuiver en het lichaam koel te houden het eenige uitvoerbare plan om de gezondheid in de jeugd, op den mannelijken leeftijd en in den ouderdom te onderhouden. Doosjes pillen en potjes zalf f 0.80, f 1.85, f 3.f 6.75, f i3.5o, f 20.5o zijn op franco, aanvragen contant te bekomen in alle Apothe ken in Holland alsmede in Holloway's Etablis sement te Londen 533 Oxford Street. 49^3 goten om de kerk werden gefinancierd door het uitgeven van renteloze aandelen. Jaarlijks werden in de maand januari vijf aandelen voor de bak en twee voor de goten uitgeloot. De eerste uitloting vond plaats in 1872. In de jaren na 1870 kwamen er ook bakken in Barsingerhorn en Haringhuizen en aan de Kreil. In 1897 werd bovendien in de algemene politieverordening bepaald dat iedere te bouwen of te verbouwen woning voorzien diende te worden van een bak. Rond het midden van de negentiende eeuw begon een groot aantal gemeenten te beseffen dat er meer aandacht moest worden besteed aan de leefomstandig heden van de arbeidersklasse. In 1854 stelde Schiedam als eerste gemeente in Nederland een bouwverordening vast. Hierin werd bepaald dat het gemeente bestuur bevoegd was om de woningen De onwetendheid van de patiënten werd misbruikt door allerlei charlatans die dure pillen verkochten tegen de gevreesde cholera. Advertentie uit 1878 9

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 11