schepen van Schagen. Vervolgens Abraham Koning, 34 jaar lang dominee in Schagen. Daarna Rens Fransz. Jongeling uit de Zijpe. Zijn vader had de tapperij en uitspanning Het Wapen van Alkmaar, nu café De Jonge Prins in 'tZand. Jacob Tromp kocht in 1827 voor 2.140,- de boerderij tijdens een openbare verkoping in herberg De Wildeman op de Markt te Schagen. Hij was veerschipper van Schagen op Amsterdam. Hierna kwam Cornelis de Pater, koffie huishouder met zijn drie kinderen, waarvan Willem de pater de langst levende was. Hij stierf op 75-jarige leeftijd zonder nakomelingen op 26 november 1921. Hij legateerde de boerderij met achterliggende boomgaard aan notaris Gerben Vrijburg te Schagerbrug. Na de voltooiing van het kadaster in 1832 is al het onroerend goed op kaart gezet; duidelijk is de omtrek op de plattegrond te herkennen. Het zag er ongeveer uit zoals nu. Gezien het voorgaande weten wij dat in 1669 de boerderij het eigendom was van Maria Agnes van Winssen. Afgaande op de bouwstijl uit de Gouden eeuw, de gebruikte materialen en het metselwerk onder andere naast de darsdeuren, denken wij zelfs aan einde eerste helft van de 17e eeuw. De gevelsteen in de halsgevel van het voorhuis met het jaartal 1671 komt uit de afgebroken brug de "Stenen pijp" aan het Noord ter hoogte van het Rapenpad. Deze gevelsteen is er in de jaren veertig van de vorige eeuw ingemetseld. Openbare Werken De gemeente Schagen kocht in april 1922 het huis met schuur, boomgaard en erf voor 12.001,- van notaris Vrijburg. Van huis en boet, van langhuisstolp kwam het tot een opslagplaats voor afzettings hekken en schapenhokken van de markt. Rommel van de oude begraafplaats op het voormalige kasteelterrein ging naar de boerderij en aangrenzend gemeente terrein. "Alles ging naar Vreeburg", zei men gemakshalve in de volksmond, afgeleid van Vrijburg, de naam van de Zijper notaris. Van 1922 tot 1978 werd de boerderij dus gebruikt door Openbare Werken. Zo was er rond 1930 onder de stolp een timmermanswerkplaats ontstaan. In februari 1948, bij de komst van de nieuwe directeur de heer A.C. Smit, werd het pand aangepast. In de twee voorste kamers van het langhuis kwamen een kantoor en een tekenkamer, bereikbaar via de voordeur. Cornelis Dirk Joon kwam in dat zelfde jaar als stadstimmer man in de stolp wonen. De huisdeur van de familie was de achterdeur, de huidige 4

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 6