Geschiedenis van Museumboerderij Vreeburg en zien, heeft jk uitgenodigd men in de mling. ftegenheid voor in vragen aan ndige directeur nrlogsmuseum. al plaatsen in elling uit- r leden van de ie of schriftelijke irvorstof al geprobeerd e beleggen. De bekende plaatselijke amateur historicus Jaap de Wit heeft in 1996 onderzoek gedaan naar de vroegere eigenaren van deze langhuisstolp. Volgens notariële akten kwam de monumentale stadsboerderij het eerst voor in de nalatenschap van Vrouwe Maria Agnes van Winssen van Heemstede uit Utrecht, die in 1669 kinderloos overleed. Haar erfgenamen, neven en nichten, verkochten in 1677 "de woninge en bouhoff met boomgaard en laan" aan de lagezijde van de Loet en 22 ha land, verspreid in de Schager Kogge voor 8.450 gulden aan Dirk Goutsbergen. Voor die tijd, een veeteeltbedrijf met wat akkerbouw, een boerenbezitvan behoorlijke omvang. Evenals in de naburige polder Zijpe werden vele hoeven door de "Heeren of Vrouwen" met hun landerijen verpacht aan plaatselijke boeren. Maar ook de eigenaren zelfwaren verplicht jaarlijks een bedrag aan de "Heeren van Schagen" te betalen, aangezien de boerderij was gebouwd op grond van het kasteel, dat in erfpacht was uitgegeven. De vierde eigenaar, Cornelis Theunis Metselaar, erfde in ^42 de boerderij van zijn opa en trouwde in hetzelfde jaar met Neeltje Cornelis uit Schermerhorn. Zij gingen daadwerkelijk wonen in de statige woning met brug naar de weg. Na vier jaar ruilden zij de boerderij voor een burgerhuis aan de hogezijde van de Loet eigendom van Mr. chirurgijn Gerrit Tiggeloven. Na boer-chirurgijn Tiggeloven kwamen nog 13 eigenaren onderwie Adriaan Mulder, herenboer en Gerard Koel 3

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 5