Schepelingen die gevaren hebben voor de VOC Van de redactie Informatie over schepelingen die in dienst geweest zijn van de VOC is te vinden op de inter netsite van het project "Uitgevaren voor de Kamers van de VOC" (voc.websilon.nl). Dit is een initiatiefvan het Nationaal Archiefin Den Haag en de archiefdiensten in de plaatsen waar vroeger een Kamer van de VOC was gevestigd: Amsterdam, Delft, Enkhuizen, Hoorn, Rotterdam en Zeeland (Middelburg). Hier kan gezocht worden in een database met gegevens over de opvarenden van de schepen die tussen 1700 en 1794 uit de Republiek vertrokken naar de Oost. De informatie is afkomstig uit de scheepssoldijboeken. De originele registers bevinden zich in het archiefvan de VOC in het Nationaal Archiefin Den Haag. Wat kunt u op deze website vinden? En wat kunt u hier verwachten? Delft: 50.000 personen, gereed; de scheeps soldijboeken zijn op microfiche raadpleeg baar in de studiezaal van het Gemeente- archiefDelft. Hoorn: 50.000 personen, gereed. Rotterdam: 50.000 personen, gedeeltelijk gereed. Middelburg: 150.000 personen, invoer start voorjaar 2002. Enkhuizen: 50.000 personen, nog niet inge pland. Amsterdam: 350.000 personen, nog niet ingepland. Scheepssoldijboeken Scheepssoldijboeken zijn bewaard gebleven vanaf 1700. Voor elk schip dat vertrok, werd een apart boek aangelegd. Als een schip meer reizen naar de Oost maakte, zijn er dus ook meer boe ken gemaakt. Scheepssoldijboeken zijn vergelijkbaar met een hedendaagse salarisadministratie. Voor elk bemanningslid werd een dubbele pagina op folioformaat gereserveerd. Daarop staat aan getekend hoe hij heette, waar hij vandaan kwam, welke rang hij aan boord bekleedde, wanneer hij uit dienst ging en waarom, hoeveel hij verdiende, hoeveel daarvan als voorschot was betaald, met welk familielid eventuele schulden en tegoeden konden worden verrekend, enzovoorts. Niet al deze informatie is geschikt voor ver werking in de database. Dit is dus uitdrukkelijk een selectie, die dient als verwijzing naar de ori ginele bronnen. Als u meer wilt weten overeen bepaalde persoon, moet u dus het scheepssoldij- boek zelf raadplegen. Alle originelen bevinden zich in het Nationaal Archiefin Den Haag. Geleidelijk worden zij allemaal gemicroficheerd, zodat ze ook bij de archiefdiensten in de VOC- steden kunnen worden geraadpleegd. In de database zijn twee soorten gegevens opge nomen: over de persoon en over de reis. Naam (letterlijk uit de bron) Herkomst (letterlijk uit de bron) Rang aan boord Beëindiging van het dienstverband (reden en plaats) Scheepsnaam Nummer van de reis Nummer in DAS (het standaarwerk Dutch- Asiatic Shipping in the i7th and t8th Centuries, Den Haag 1979-1987) Inventarisnummer van het archief van de VOC in het Nationaal Archiefin Den Haag Kamer waarvoor het schip voer Bestemming Datum uitreis Datum aankomst Pagina 15: VOC schepelingen uit Schagen. In de database zijn deze uit Schagen afkomstige schepelingen gevonden. 14

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 16