De ridderzaal van het oude Slot Schagen Fred Timmer Het nieuwe 'kasteel' van Schagen krijgt nu duidelijk vorm; het gebouw staat er in grove lijnen, men is druk bezig de muren op te metselen Wie al eens binnen heeft mogen kijken krijgt al een idee van de nieuwe 'ridderzaal'. Hier zal menige Schagenaar straks een tentoonstelling bekijken, naar muziek luisteren, een lezing bijwonen, een receptie of een presentatie bezoeken, dineren, en een enkeling zal er zelfs trouwen. Maar hoe zag die ridderzaal er ten tijde van de Heren van Schagen in het oude Slot Schagen uit? Vooropgesteld, we weten eigenlijk maar heel weinig over het inwendige van het Slot Schagen. Voor zover we weten bestaat er slechts één tekening van de schouw in de ridderzaal, gemaakt in de achttiende eeuw - dus ver na de periode waarin de Heren van Schagen er resideerden. Wel zijn er nog enkele meer of minder uitgebreide beschrijvingen door mensen die in ieder geval het Het kasteel van Schagen, getekend door Roeland Roghman, 1647. kasteel nog hebben gekend. We denken dan aan de 'Chronyk van de gantsche oude Heerlykheid van het Dorp Schagen' van Dirk Burger van Schoorel uiti/io, aan het kleine manuscript 'Stadt Alkmaar met haere Dorpen' door G. Boomkamp uit 1740 en aan beschrijvingen van Cornelis Bok. Bovendien bevat het familie-archief Van Beijeren van Sehagen in het Algemeen Rijksarchief te Den Haag een tweetal inventarissen uit de zeventiende eeuw van goederen die zich op zeker moment in het kasteel bevonden. Veel is het echter alles bij elkaar niet en over de eerste eeuwen van het bestaan van het kasteel ontbreekt nog elk spoor. Toch valt er wel een - zij het sumier - beeld te schetsen aan de hand van meer algemene gegevens over kastelen. Het kasteel had van oorsprong in de allereerste plaats een militaire functie. Het was een verdedigbare plaats waar een

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 6