De Nieuwe Nes Fred Timmer Voorzitter Historische Vereniging Schagen e.o.; Voorzitter Werkgroep 'Nieuwe Nes' U hebt het al een paar keer in de krant kunnen lezen: er worden plannen ontwikkeld om te komen tot een Voorlichtingscentrum voor cultuurhistorie, archeologie en natuur- en milieueducaüe met daaraan gekoppeld een kinderboerderij. Gesprekspartners hierin zijn het Centrum voor Natuur en Milieu educatie 'De Groenling', uw Historische Vereniging Schagen eo de Stichting Archeologische Werkgroep Schagen en de Stichting Kinderboerderij. Sinds mei 2000 zijn deze vier organisaties in gesprek om tot een vergaande samenwerking te komen. Er zijn plannen ontwikkeld die in eerste instantie zijn doorgesproken met de afdelingen Welzijn en Ruimtelijke Ordening van de gemeente Schagen. De ISV (Invensteringsbudget Stedelijke Vernieuwing) noemt namelijk heel nadrukkelijk de wenselijkheid van een dergelijk voorlichtingscentrum, waarin zowel natuur als cultuurhistorie aan hun trekken komen, waardoor een breed voorlichtingsgebied aan allerlei groepen binnen de bevolking aangeboden kan worden. Vergaande samenwerking biedt veel meer mogelijkheden als men denkt aan cursussen en scholing, dienstver lening aan allerlei vormen van onderwijs, tentoonstellingen over allerlei thema's. Een kinderboerderij binnen dit geheel biedt extra recreatieve en educatieve mogelijkheden. Alle vier gesprekspartners hebben op dit moment te maken met ernstige beperking van hun mogelijkheden door de gebrekkige huisvesting. De Groenling heeft groot onderhoud nodig, de Historische Vereniging zit in een klein vertrekje boven de bibliotheek, de archeologen zitten in een oud noodlokaal in Waldervaart en de kinderboerderij heeft nog niets. Daarom is gedacht aan nieuwbouw op de plek van gebouw 'De Groenling'. De plek ligt centraal in Schagen en het Nes-park biedt unieke mogelijkheden voor de kinderboerderij; centraal gelegen, bereikbaar te voet of per fiets, bereikbaar vanuit de Magnushof en De Bron, op loopafstand van diverse basisscholen. Landelijk werd het plan al genomineerd voor de Nationale Toekomstprijs - een van de acht voor een landelijk forum is niet slecht, gemeentelijke diensten van Schagen zien het plan wel zitten, de Provincie staat er niet onwelwillend tegenover en de buurtbewoners waren niet echt negatief. Kortom, meer dan genoeg redenen om door te gaan. In de komende tijd zullen de schetsplannen nader moeten worden ingevuld en zal bekeken moeten worden of een dergelijk plan ook financieel haalbaar is, niet alleen als bouwplan, maar ook in een langdurige exploitatie. Dat zal nog diepgaand onderzoek vragen. We gaan er echter door, U hoort er in de toekomst zeker meer over!

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 4