Van het oude en het nieuwe Slot van Schagen (5) 1 I Cornelis Bok was één van de laatste bewoners van het slot, althans van de oostelijke toren. Hij was zeer geïnteresseerd in de adellijke geschiedenis van het kasteel en kon bovendien uitstekend overweg met zowel pen als penseel. Van dit kind hing in het Slot een memorie-schilderij. Het wordt vermeld op de zgn. 'verzendlijst' uit ongeveer 1850, waarop 35 schilderijen staan vermeld die tot die tijd op de zolderkamer van het Oostelijk Paviljoen (De Posthoorn) hadden gehangen en toen naar België zijn getransporteerd. Daar hangt het portret nu in hetchateau Duras. Willem Antonie Toen op 23 september 1820 de graf kelders van de heren en vrouwen van Schagen - die zich onder het koor van de kerk op de Markt bevonden - op last van de overheid werden heropend, maakte Bok een uitvoerig verslag van wat er in de grafkelders werd aangetroffen. De tekeningen die hij aan dit verslag toevoegde zijn tot op heden helaas spoorloos. We moeten het met een afschrift van het verslag doen. Hieronder volgt een stukje uit zijn verslag. '...Hier ontdekte men drie eiken houten kistjes deu>elke (zoals Plaat 1. Fit). 20 wordt aange toond) op elkander stondenonder dezelve twee gemetselde bogen en daar over uier ijzeren staven waarop deze kistjes stonden, welke bij de eerste aanraking bleken geheel vergaan te zijn en in elkander stortten. In een derzelven lag het stojvan een kindje aan hetwelke men een kransje om het hoofdje ontwaarde, hetwelk in gewast linnen wasgewikkeld (Zie Plaat 1, Fig. 21). Dan eenenander verviel al dra totstoj. In een ander vond men een bodempje en dekseltje van een klein houten doosje van grenen hout (Zie Plaat 1, Fig. 22) nog geheel gaaf benevens een koperen ringetje. Nu wilde men dat dit het lijkje zoude wezen van Willem Antonie, zoontje van heer Albrecht van Schagen, in het jaar 1613, slechts 37, jaar oud zijnde, op het binnenplein van het slot van Schagen door een wil paard dood geslagen en van welke men hetzelve, na veelgeleden te hebben, hier zoude zijn bijgezet en dat de beenderen welke uit de wonden warengekomen in een doosje mede in het kistje waren gegaan...' 20

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 22