Houthandel N.V. W.H. Krimp te Schagen In het jaar 1914 kochten de heren Krimp en Vlaming een stukgrond gelegen tussen de tram baan, de nu geheten Zuideriueg, en deMeersloot. In 1919 urerd hierop een woonhuis met een houtloodsgebouwd. Houthandel Krimp was een feit. In hoeverre Vlaming er nog mee te maken had is mij niet bekend. Daar het echter een N.V. ivas is het best mogelijk dat hij er ivel financieel bij betrokken was. Grote bloei maakte het bedrijf door bij het droogvallen en bewoon baarmaken van deWieringermeerin 1931. Daarom iverd het bedrijf"in 1933 uitgebreid met nog twee loodsen. Deze stonden links achter het ivoonhuis. Gebrek aan een opvolger en toene mende concurrentie leidden er toe dat het bedrijf in 1952 overgenomen iverd door Oudshoorn en Zijlstra's aannemersbedrijf. Zijlstra verliet in 195 7 het bedrijf en dat iverd voorgezet onder de naam Oudshoorns Aannemingsbedrijf. Piet Halman, vroeger woonachtig op het Hoge Noord, werkt bij Oudshoorn en Zijlstra al sinds 1945. Op 9 september 1959 overleed de heer Oudshoorn. Mevroutv Oudshoorn-Sivaag besloot samen met de hierboven genoemde bedrijfsleider Piet Halman het bedrijf voort te zetten. De luchtfoto zal omstreeks 1950 geno men zijn. Het land rechts, met de hooiroken, ivas eigendom van Jb. Zander. Deze ivoonde in de boerderij welke het dichtst bij het centrum lag aan de Dorpen. Bovenaan zien ive de oude trambaan ivelke links naar het station ging en rechts naar de Loet. Rechts in de trambaan, op deze foto echter niet zichtbaar, de bruggen hoofden van de voormalige trambrug over de Meersloot. Links in de trambaan een door de Duitsers gebouivde mitrailleuropstelling, een zogenoemde'Tobroek'. Het hout iverd vroeger per schip aangevoerd. Men kon vanaf Alkmaar tot de houthandel varen Het lossen gebeurde onder het schuine afdak rechts van degrote loods. De vier ivitte rechthoeken voor aan de grote loods ivaren tivee dubbele deuren. Links hiervan, slechts te zien als een ivit stipje, stond een benzinepomp. In de ivoning ivoonde defamilie Krimp. Het rechter platte gedeelte huisveste het kantoor. Krimp ivas gereformeerd en zeer actiefin de Gereformeerde Gemeente. Hij had een groot aandeel in de stichting van de gereformeerde kerk in de Cornelis Bokstraat. Hij zette zich ook in voor de School met de Bijbel in Schagen. Een advertentie in het Dagblad voor Noord-Holland van Woensdag 13 oktober 1943, ivaarin een vervoerder met paard-en-ivagen voor het vervoer van schoolkinderen uit de Zijpe naar Schagen iverd gevraagd, getuigt hiervan. Het bedrijf draaide ook gedurende de Tiveede Wereldoorlog geivoon door. Een moeilijk geval Het Dagblad voor Noord-Holland van Zaterdag 22 November 1941 maakt melding van een rechtszaak. Het bericht luidt: 'Een moeilijkgeval'. De houthandelaar W.H. Krimp uit Schagen had benzine uit zijn aftap inrichting gebruikt ten behoeve van de Duitse Weermacht. Hij dacht 'gedekt' te zijn door het bevel van zijn opdrachtgever, bovendien had de burgemeester toestemming gegeven de pomp te openen. VeldivachterVan Haren, alsgetuige a decharge' meegekomen, bevestigde een en ander. De burgemeester echter had geschreven zich niets te herinneren van een toestemming, hij zou zich hierover zeker in verbinding hebben gesteld met het bureau voor aardolieproducten. De officier, ivaarschijnlijkoverivegende:dat hetgehee! in den lijn van den burgemeester van Schagen lag, zich te dekken achter hogere in stanties en de heer Krimp zich ivel vergissen zou, maar anderszins aannemende dat de heer Krimp de opdracht der officieren van de Weermacht moeilijk kon negeren', achtte hetfeit bewezen, doch vroeg ontslag van rechtsvervolging. De rechter kon zich hiermede verenigen. Zelfs in 1944 iverkte het bedrijf nog getuige een adver tentie in het Dagblad voor Noord-Holland van Woensdag 19 April 1944 ivaarin een bekivaam cirkelzager gevraagd uiordtbij houthandel Krimp te Schagen. P.T. Klant 19

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 21