Groot Openings- nr achterzaal iet meeste iffiehuis was w Wemeitje ia en Tjeerd itHarlingen. de Ceres fen we hem Cleve' (later Markt en de ok niet kt het gezin ;r Weijman deeltje begin mei aagen zijn kennelijk /inden want iren in resp. ;koop en de een. Ook iet lang vol; Veijman met lag. ing beproe- isman. Deze aarder was Ier naar ijn brood et Noord. In is in de zijn over- iwe Elisabeth n de Hooge- haardrie Heiloo. hter gezocht is niet lang achter tei 1892 kwam de 41-jarige Rens Kaan uit Wieringerwaard om de Ceres te gaan runnen. Het beviel hem zo goed, dat hij de zaak over nam zoals we verderop kunnen lezen. Liquidatie van de Maatschappij Zoals bepaald was bij de oprichting, werd de vennootschap na 25 jaar ontbonden. In opdracht van het bestuur bestaande uit Jacob Stammes, grondeigenaar te Schagen, voorzitter, Jan Groot Teuniszoon, koopman en winkelier te Schagen, secretaris, en Cornelis Bijpost, landman wonende in de Schagerwaard gemeente Harenkarspel, penning meester, werd het pand op 14 januari 1904 door notaris Constant Leonoor van den Bergh in het openbaar geveild. Voor 11.655,— kwam het pand in handen van de Alkmaarse makelaar Simon Bregman. Deze handelde in opdracht van Rens Kaan Cz de huidige pachter. Kaan die uiteraard bij de verkoop aanwezig was kocht voor 1100,— de inventaris en kon zonder onderbreking de zaak voort zetten. Hiermee was een einde gekomen aan de landbouwsociëteit en werd Ceres een gewoon koffiehuis met een daar achter gelegen toneel- en concertzaal. Zestien jaar heeft Rens Kaan de Ceres zelfstandig geëxploiteerd. In 1920, in zijn zeventigste levensjaar, besloot hij er mee te stoppen. In overleg met zijn kinderen, Rens en Christina, besloot hij het koffie huis te verkopen. Zoon Rens, die in Krommenie woonde waar hij gemeente ontvanger was, en Christina die nog in Schagen woonde, moesten meebeslissen omdat zij nog recht hadden op een deel van de erfenis van hun moeder Neeltje Waiboer die in 1909 was overleden. De Ceres werd verkocht en Rens Kaan verhuisde met zijn dochter naar een woning in de Cornelis Bokstraat waar hij in september 1927 overleed. Christina blijft nog ruim elf jaar in Schagen wonen en vertrekt dan naar Krommenie. Schenk en Zwaag Op de negenentwintigste mei 1920 werd Jan Schenk Dz. die op dat moment geen beroep uitoefende, de nieuwe eigenaar. Voor 29.000,— kocht hij: a. hetgebouw bestaande uit koffiehuis met daarachtergelegen tooneel- en concertzaal en woning benevens erf aan de Hoogzijde van de Gedempte Gracht te Schagen, kadastraal bekend gemeente Schagen in sectie E nummer 460, groot uier aren, uijf centiaren, 20.000,-) b. den geheelen tot voormeld koffiehuis en concertzaal behoorenden inventaris, als kojjiehuismeubelen, biljart met toe- behooren, glas en aardewerk, tooneel requisiten, toneeldecoraties, machinerien, losse en vaste gereedschappen en in het algemeen al datgene met uitzondering evenwel van wijn en dedistilleerd wat voor de exploitatie van bedoeld koffiehuis en bedoelde concertzaal nodig is. (f gooo,-). Speciaal vermeld werd weer het recht van vrije doorgang door de ten oosten van het verkochte perceel lopende steeg. Zwaag Et Zonen Op 24 januari 1925 werd de Vennootschap onder de firma Zwaag Zonen aangegaan tussen Jan Schenk Dz, Dirk Martinus Boon en Leendert Zwaag. Het was een familieaangelegenheid want Schenk en Boon waren getrouwd met Agatha en Catharina, dochters van Leendert Zwaag en Trijntje van Stipriaan. Bij de oprichting werd door Jan Schenk het koffiehuis Ceres ingebracht. Bekende uitspanningen die geëxploiteerd werden door de firma Zwaag Zonen waren het Züinliiy D September'23 in het lokaal tCérts' te Schagên op den nieuwen spleijel- glaililnn Dansvloer. AANYANO 7 UUR. Beleefd aanbevelend, J. SCHENK. advertentie 1923 15

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 17