de contractant (J Kweldam Wz) en de Vennootschap'. Als tegenprestatie moest de Vennootschap twee ijzeren dakvensters plaatsen. Zij moesten zijn: 'van goede constructie en van glazen voorzien'. De openingsvergadering Op 28 januari 1879 kwamen de aandeel houders voor het eerst officieel bij elkaar. De vergadering werd geopend met een toespraak door president-voorzitter Dirk BreebaartUit zijn toespraak valt op te maken dat onvrede met het lokale beleid tot de oprichting van de vennootschap. Hij zegt 0.a.: 'Het vestigen dezer zaak heeft, zo u allen bekend is, bij ons een diepere betekenis ten grondslag. Moge de inzichten, omtrent de middelen toelke tot beoordering der algemene welvaart moeten toorden aangewend, veel van elkander verschillen, ik meen dat ivij allen op dat punt eens zijn, dat de bevordering van handel en de opivekking van handelsgeest, zeer veel tot bloei en welvaart van een plaats bijdragen. Het is overbodig, daar het van te algemene bekendheid is u lieden er op te wijzen, dat dit in onsgeivest, tot heden al zeer iveinig tot bevordering en opivekking daarvan isgedaan. Wie enigszins op de hoogte is, ivat er op dat gebied op andere plaatsen ivordt aangeivend, om handelstoestanden te verbeteren en levendig te houden, als ik zeg dat ivij tot hiertoe op dat terrein als 't mare slapende zijn geweest'. De grote zaal met de naam 'Koornbeurs', welke bereikbaar was via de steeg aan de oostzijde, werd gebruikt voor allerlei activiteiten waarvan de boter- en eier markt de bekendste zijn. In het voorcafé kwamen de sociëteitsleden bijeen en hadden op marktdagen de commissio nairs en verzekeringsagenten hun vaste tafels. Van de voorstellingen in de achterzaal hebben die van Daan Pool het meeste indruk gemaakt. De pachters De eerste pachter van het koffiehuis was Gaele Bouma. Met zijn vrouw Wemeitje Vellinga en kinderen Johanna en Tjeerd kwam hij in februari 1879 uit Harlingen. Hij hield het niet lang vol in de Ceres want een goed jaar later treffen we hem als kastelein in de 'Port van Cleve' (later Centrumjop de hoek van de Markt en de Laagzijde. Hier kan hij het ook niet vinden en in mei 1882 vertrekt het gezin naar Alkmaar. De nieuw pachter werd PieterWeijman deze kwam met zijn vrouw Neeltje Vermeulen en drie dochters begin mei 1880 uit Den Haag om in Schagen zijn geluk te beproeven. Hij had kennelijk moeite om een vaste stek te vinden want zijn oudste twee dochters waren in resp. 1873 en 1875 geboren in Boskoop en de jongste in 1879 in Waddinxveen. Ook deze pachter hield het hier niet lang vol; half november 1881 keerde Weijman met zijn gezin terug naar Den Haag. De volgende die zijn geluk ging beproe ven in de Ceres was Dirk Keesman. Deze in 1848 geboren Wieringerwaarder was in oktober 1875 uit Den Helder naar Schagen gekomen waar hij zijn brood verdiende als kastelein op het Noord. In 1886 pachtte hij het koffiehuis in de Ceres waar hij actief bleef tot zijn over lijden in juni 1888. Zijn weduwe Elisabeth Blaauboer moest het huis aan de Hooge- zijde verlaten en vertrok met haar drie kinderen op 8 augustus naar Heiloo. Er moest dus een nieuwe pachter gezocht worden. Wie dit geworden is is niet bekend. Hij heeft echter niet lang achter de tap gestaan, want begin mei 1892 14

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 16